Rada Polityki Pieniężnej wesprze działania rządu w walce z inflacją. Już w środę czeka nas kolejna podwyżka stóp procentowych. Oczekujemy, że RPP podniesie stopy o 50 pkt bazowych, do poziomu 1,75% dla głównej stopy procentowej.
Komentarz Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Konfederacji Lewiatan
Nikt już nie ma wątpliwości, że podwyżka stóp nastąpi. Potwierdził to, choć nie wprost, w minionym tygodniu prezes NBP Adam Glapiński. Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że jastrzębie w RPP zwyciężą i podwyżka stóp będzie znacząca. Ale pewna stabilizacja kursu złotego, przecena ropy naftowej na rynkach światowych oraz zapowiedziana tarcza antyinflacyjna łagodzą oczekiwania na wysoką podwyżkę.
W naszej opinii RPP będzie chciała umocnić w przyszłym roku działanie rządowej tarczy antyinflacyjnej. Niepewność, co do jej skuteczności można było odczytać z zeszłotygodniowej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego, który wskazał, że jeśli ceny nie spadną, to częściową winę będą za to ponosić przedsiębiorcy, którzy podwyższą marżę.
Podwyżka stóp to bardzo zła informacja dla przedsiębiorców i obywateli, którzy mają zaciągnięte kredyty. Będą one najdroższe od 2015 r. Dla kredytu zaciągniętego na 30 lat, na kwotę 350 tys. zł rata od początku akcji podwyżkowej RPP wzrośnie blisko o 300 zł w skali miesiąca. Jeśli doliczymy do tego rekordowy wzrost cen, to początek 2022 r. oznacza najwyższe koszty życia od 2008 r.
Zmiana komunikacji NBP, na bardziej przewidywalną może wesprzeć złotego, który umocni swoją pozycję poniżej granicy 4,6 za jedno euro.