Z pomocą dla osób w kryzysie bezdomności

Od wielu lat prowadzimy schronisko, ogrzewalnię, łaźnię oraz świetlicę dla osób bezdomnych, mieszczące się w Poznaniu, przy ul. Krańcowej 10. Nasi podopieczni mogą tutaj: żyć i mieszkać, otrzymać czystą odzież , spożyć ciepły posiłek, skorzystać z pomocy medycznej, terapeutycznej czy pracownika socjalnego.

Celem działania tego miejsca jest przywrócić osoby do samodzielnego życia w społeczeństwie. W ostatnim czasie stworzyliśmy park kieszonkowy, który będzie pełnił rolę ogrodu społecznego dla osób bezdomnych z całego Poznania. W tym miejscu będziemy organizować mini koncerty, kino letnie, konkursy i warsztaty.

Całkowity koszt tego projektu wyniósł 220 tys. zł. Udało się go zrealizować dzięki dofinansowaniu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, przy wsparciu Nadleśnictw w naszym regionie, kilku firm i indywidualnej pomocy naszych darczyńców.

W ostaniem czasie zaobserwowaliśmy mocną tendencję do wchodzenia w stan kryzysu bezdomności wśród kobiet. Wychodząc naprzeciw tej sytuacji zamierzamy stworzyć kontener terapeutyczny „babskie sprawy”. Naszym celem jest dotarcie do kobiet, które otwarcie wskazują na problemy z jakimi borykają się na co dzień, doświadczając kryzysu bezdomności w naszym mieście:

  • brak bezpiecznego miejsca, w którym mogą się zatrzymać i skorzystać z kompleksowego wsparcia
  • izolacja społeczna: wielu kobietom trudno nawiązać trwałe i wartościowe relacje społeczne, co ogranicza szanse na uzyskanie pomocy i prowadzi do izolacji
  • społeczne niezrozumienie specyfiki tego kryzysu: kryzysu bezdomności nie można pokonać w krótkim okresie czasu; kobiety potrzebują długotrwałego wsparcia, które pozwoli im stopniowo odzyskiwać utracone poczucie sprawstwa, własnej wartości, odzyskiwać motywację do zmiany, a w konsekwencji zwiększać samodzielność życiową

Wiele bezdomnych kobiet przebywa w miejscach niemieszkalnych i nie zamierza w najbliższym czasie korzystać z dostępnych miejsc schroniskowych, które kojarzą się im z wszechwładnym rygorem i pełnym podporządkowaniem. Rozumiejąc tę niemożność chcemy stworzyć niezależne i autonomiczne miejsce, jakim może stać się dedykowana kobietom świetlica, w którym zaproponujemy zintegrowane zajęcia z możliwością dołączenia do grupy i opuszczenia grupy w każdym czasie. Chcemy aby poprzez udział w zajęciach, Paniom łatwiej było radzić sobie z sytuacją wewnętrznego kryzysu, stresem oraz bardzo trudnymi relacjami, łatwiej było odbudowywać poczucie pewności siebie, poczucie własnej wartości, nauczyć się odczytywać własne emocje i nabywać umiejętności komunikowania się z innymi i z samą sobą. Zajęcia prowadzone będą w formie zajęć grupowych oraz indywidualnych rozmów. W planach są warsztaty, poradnictwo i spotkania.

Pilotażowe zajęcia w świetlicy „Babskie sprawy” już się odbywają – w pomieszczeniu łaźni przy ul. Krańcowej 10. Jednak maleńka przestrzeń, którą dysponujemy nie pozwoli nam nigdy na rozwinięcie potencjału kobiet.

Dlatego wymyśliłyśmy terapeutyczny KONTENER. Wymarzoną i przemyślaną przestrzeń, która doda nam po prostu skrzydeł! Koszt postawienia takiego kontenera to 78 tys. zł. Firma Algeco udzieliła nam znacznego rabatu na zakup co sprawia, że taka propozycja postawienia kontenera jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Musimy jednak znaleźć te 78 tysięcy, aby kontynuować działania i pomoc kobietom w kryzysie bezdomności.

Na chwile obecną udało nam się pozyskać 18 760 zł. Brakuje nam jeszcze: 59 240 zł. Cel ten można wspomóc online pod linkiem https://caritaspoznan.pl/kontener lub w formie tradycyjnej na poniższe dane:

Caritas Archidiecezji Poznańskiej
Nr konta: 70 1090 1362 0000 0000 3602 2297
Tytuł: Cel charytatywny – Kontener

Zdjęcia kontenera są autorstwa firmy Algeco i są poglądowe.

Jeśli ten projekt wydaje się dla Państwa ciekawy chętnie spotkamy się w celu omówienia zakresu współpracy. Prosimy o kontakt z Caritas Archidiecezji Poznańskiej

tel.: 61 835 68 50
email: dzialamy@caritaspoznan.pl

Caritas Archidiecezji Poznańskiej z sukcesem współpracuje z wieloma firmami i organizacjami, które wspólnie z nami przyczyniają się do pomocy ludziom w potrzebie, jak choćby:

Philip Morris Polska, Fogo, Miasto Poznań, Agrobex, Selgros Cash&Carry, Lidl Polska, Jeronimo Martins Polska, Grupa Międzynarodowych Targów Poznańskich, IKEA, TFP., Mondi Simet, Biofarm, V33, Aquanet, Veolia, Enea, Duni Poland, Fundacja i Grupa Muszkieterów, HALTEC, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu, Amica, Fundacja PZU, Fundacja Lotto, Rossmann, LPP, Lions Club, UNHCR Polska, Giving to Ukraine, Teslawensrit

Poniżej zdjęcia parku kieszonkowego jaki udało się stworzyć oraz poglądowe zdjęcia kontenera firmy Algeco jaki ma zostać postawiony w celu prowadzenia zajęć z kobietami będącymi w kryzysie bezdomności.