Aktualności

Przedsiębiorcy nadal nie mogą legalnie weryfikować, kto jest zaszczepiony

• Rząd przestraszył się nowego wariantu koronawirusa i wprowadził od 1 grudnia dodatkowe restrykcje, m.in. obniżył limit liczby osób w hotelach, na siłowniach, w kinach.
• Nie zaproponował jednak żadnych regulacji, które pozwalałyby legalnie zweryfikować zaszczepienie osób, bo to zwalnia z limitów.
• Konfederacja Lewiatan od dawna apeluje o wprowadzenie takich rozwiązań, które mogą być efektywne w walce z pandemią, jednocześnie ograniczając negatywne skutki dla biznesu.

W czasie czwartej fali zakażeń Covid-19 i trudnej sytuacji w ochronie zdrowia, zapewnienie bezpieczeństwa obywateli staje się priorytetem. Wiele rządów państw UE, nie zważając na protesty różnych grup społecznych, wprowadza rozwiązania, które mają zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa.

– Rząd wstrzymuje się przed wdrożeniem efektywnych rozwiązań, które rzeczywiście pomogłyby w walce z pandemią. Najlepszym tego przykładem jest wielomiesięczna już dyskusja nad umożliwieniem pracodawcom uzyskania informacji, o tym, którzy pracownicy są zaszczepieni – mówi Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

W niedawnym apelu do rządu również Rada Przedsiębiorczości uznała, że w Polsce konieczne są rozwiązania, które powstrzymają rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa. Jeśli szybko ich nie wprowadzimy, to skutki zaniechania boleśnie odczują wszyscy: gospodarka, przedsiębiorcy i pracownicy.