Aktualności

Rentowność przedsiębiorstw w dół

W I kwartale br. wyniki finansowe przedsiębiorstw były zbliżone do uzyskanych rok wcześniej. Pogorszeniu uległy wskaźniki ekonomiczno-finansowe. Nakłady inwestycyjne były wyższe o 7,2% od notowanych w analogicznym okresie 2022 roku – podał GUS.

Komentarz Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Konfederacji Lewiatan

Dane finansowe przedsiębiorstw zaczynają odzwierciedlać nadchodzące spowolnienie. Po rekordowych wynikach w 2021 r., które były w głównej mierze efektem pomocy finansowej w ramach tarcz antycovidowych obecnie nadchodzi korekta danych finansowych.

Nominalnie jednak przychody i koszty są wyższe niż przed rokiem. Jest to w oczywisty sposób związane ze wzrostem cen zarówno dla konsumentów, jak i dostawców. Przy czym przychody wzrosły w relacji rocznej o ponad 18%, a koszty o ponad 19%.

Twarde dane makro z gospodarki również odbiły się na sprzedaży – nominalnie poziom przychodów ze sprzedaży spadł w stosunku do I kwartału 2022 r. o 2,5% do poziomu 72 mld zł.

Te gorsze wyniki finansowe musiały odbić się negatywnie na wskaźnikach finansowych. Najważniejszy wskaźnik rentowności netto spadł o 1 pkt proc. do 4,4%. Pogorszenie wskaźników rentowności nastąpiło w większości branż, z czego największe w informacji i komunikacji (z 12,2% do 5,1%), działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (z 7,8% do 4,8%).

Patrząc na stronę kosztową – ciągle w pierwszym kwartale 2023 rosły koszty energii elektrycznej. Tym razem odnotowano wzrost o 0,4% do poziomu 4%. Wydaje się, że to ostatni kwartał, kiedy koszty energii w przedsiębiorstwach rosły. W najbliższych miesiącach ten trend powinien zostać zahamowany przede wszystkim z powodu spadających cen energii elektrycznej i częściowo uruchomienia programu pomocowego dla branż energochłonnych.