Aktualności

Relacja: prezentacja raportu „Zrównoważone finanse- krótki przewodnik dla firm”

W środę 13.10 br. miał miejsce webinar poświęcony prezentacji najnowszej publikacji Konfederacji Lewiatan: „Zrównoważone finanse- krótki przewodnik dla firm”. W wydarzeniu wziął udział Ludwik Kotecki- Dyrektor Instytutu Odpowiedzialnych Finansów, który w pierwszej części spotkania zaprezentował raport, a także główne wnioski i przesłanie dla przedsiębiorców z niego płynące.

Padły odpowiedzi na pytania: co to jest taksonomia?  Jakie działania można uznać za zrównoważone? Co oznacza skrót ESG? O jakie środki z UE można się ubiegać i jakie warunki trzeba spełnić by je uzyskać? Jakie nowe wyzwania związane z raportowaniem czekają na przedsiębiorców po wejściu w życie Dyrektywy CSRD (ang. Corporate Sustainability Reporting Directive) i przede wszystkim z jakimi konsekwencjami Przedsiębiorcy będą musieli się zmierzyć w przypadku nie zastosowania się do nowych wymogów regulacyjnych?

W drugiej części spotkania, mini-panelu, udział wzięli praktycy- przedstawiciele sektora bankowego: Tycjan Bielecki, Dyrektor COO CRM/ Head of Portfolio Management Poland, CRC DB AG Pakistan zDeutsche Bank Polska S.A. oraz  Łukasz Gabler public policy managerz Santander Bank Polska, którzy dzielili się z Uczestnikami praktycznymi aspektami zrównoważonych finansów z punktu widzenia sektora bankowego. Przedstawili m.in. w jaki sposób zmiany regulacyjne dot. sprawozdawczości niefinansowej wpłyną na przedsiębiorstwa i instytucje finansowe, w jaki sposób klienci mogą przygotować się do nieuniknionych zmian, które ich dotkną, a także wyjaśnili kwestię możliwego wstrzymania finansowania dla niektórych inwestycji.

Po części merytorycznej, odbyła się trzecia cześć spotkania- sesja pytań i odpowiedzi, podczas której zaproszeni Goście odpowiadali na liczne pytania Uczestników.

Webinar moderowała Roksana Kozłowska – ekspertka w Departamencie Energii i Zmian Klimatu Konfederacji Lewiatan, koordynatorka Rady ds. Zielonej Transformacji KL.


Przeczytaj raport >>