Aktualności

Na razie nie widać masowego odpływu pracowników z Ukrainy

Prawie 60% przedsiębiorców spodziewa się negatywnego wpływu wojny w Ukrainie na działalność ich firm, ponad 40% jest przekonanych, że skutki konfliktu nie będą bardzo odczuwalne. Większość nie obserwuje odpływu pracowników z Ukrainy – wynika z ankiety przeprowadzonej wśród firm zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan.

Na pytanie, czy spodziewasz się, że w perspektywie 3 miesięcy wojna na Ukrainie wpłynie negatywnie na działalność twojej firmy 59,3% przedsiębiorców odpowiedziało, że tak. 40,7% stwierdziło, że skutki wojny nie będą zbyt poważne. Firmy najbardziej obawiają się wzrostu kosztów działalności. Tak sądzi 72,1% ankietowanych przedsiębiorców. Ten wzrost kosztów może wynikać z wyższych cen surowców, energii, komponentów, czy paliw.

Na razie nie widać masowego odpływu pracowników z Ukrainy, ale firmy się tego boją. 77,9% przedsiębiorców odpowiedziało, że nie obserwuje znaczących zmian w zatrudnieniu.

Główną formą wsparcia Ukraińców jaką oferują firmy  jest dziś pomoc w znalezieniu pracy (43,6%)  i pomoc finansowa (53,8%).