Na rynku pracy można zauważyć dużą aktywność organizacji związanych z OZE, czyli odnawialnymi źródłami energii. Jednakże znalezienie odpowiednio wykwalifikowanych kandydatów w tym obszarze bywa długotrwałym i niełatwym procesem. Karolina Grula, partner rekrutacyjny w Manpower omawia kilka największych wyzwań, z jakimi spotykają się przedstawiciele firm poszukujących pracowników do branży OZE, a także podpowiada, dlaczego warto skorzystać ze wsparcia wyspecjalizowanych rekruterów.
Rosnąca konkurencja na rynku pracy OZE
Wraz ze wzrostem zainteresowania energią odnawialną, konkurencja o wysoko wykwalifikowanych pracowników w tej branży wzrasta. Rekruter z wewnętrznego działu firmy może mieć trudności ze znalezieniem odpowiednich kandydatów wśród ograniczonej puli dostępnych specjalistów. Dodatkowo działania związane z OZE nie są ograniczone tylko do sektora energetycznego, ponieważ także inne obszary, takie jak inżynieria, budownictwo, transport czy technologia, również rozwijają swoje działania z tym związane. W rezultacie, konkurencja na rynku pracy obejmuje również specjalistów z różnych dziedzin, których umiejętności i doświadczenie są cenne także poza sektorem OZE.
Brak pożądanego doświadczenia
Energetyka odnawialna jest stosunkowo nową dziedziną, która dynamicznie się rozwija. Trudnością może być więc znalezienie kandydatów mogących pochwalić się doświadczeniem w tym konkretnym sektorze. OZE wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności, których zdobycie nie zawsze jest łatwo dostępne. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na konkretnych kandydatów, coraz więcej organizacji oraz instytucji edukacyjnych oferuje programy szkoleniowe związane z energią odnawialną. Dzięki temu rynek pracy zyskuje więcej odpowiednio wykwalifikowanych kandydatów.
Wysokie wymagania techniczne
Praca w branży energii odnawialnej często wymaga specjalistycznej wiedzy technicznej, takiej jak umiejętność obsługi systemów solarnych, wiatrowych czy geotermalnych. Rekruter powinien więc upewnić się, że kandydaci posiadają odpowiednie umiejętności techniczne i doświadczenie.
Wymagający proces rekrutacji oraz selekcji kandydatów
Podczas procesu rekrutacyjnego na stanowisko w branży energii odnawialnej mogą pojawić się specyficzne wymagania dotyczące kandydatów, które nie zawsze są powszechne w innych sektorach. Należy być zatem dobrze zorientowanym w tym sektorze oraz jego specyfice, by móc dokładnie ocenić kwalifikacje osób starających się o zatrudnienie.
Szybki rozwój technologiczny
Branża OZE bardzo dynamicznie się rozwija, a technologie znajdujące w niej zastosowanie nieustannie się zmieniają. Firma powinna więc ciągle pozostawać na bieżąco z trendami tego obszaru, aby znaleźć kandydatów, którzy są nie tylko odpowiednio wykwalifikowani, ale także posiadają aktualną wiedzę na temat najnowszych rozwiązań w tej dziedzinie.
Mobilność geograficzna
Często projekty związane z energią odnawialną są lokalizowane w określonych regionach, na przykład tam, gdzie występuje odpowiednie nasłonecznienie lub wiatr. Firma może mieć zatem trudności ze znalezieniem pracowników gotowych do pracy w konkretnych lokalizacjach, zwłaszcza jeśli są one odległe lub nieatrakcyjne pod względem infrastruktury. Ważne jest więc, by osoby prowadzące procesy rekrutacyjne były świadome potencjalnych wyzwań związanych ze znalezieniem pożądanych kandydatów. Pozwoli to na opracowanie odpowiedniej strategii działań uwzględniających specyficzne wyzwania związane z branżą OZE.
Wsparcie w rekrutacji kluczem do sukcesu
Prowadzenie procesów rekrutacyjnych branży OZE jest zatem wymagające i wymaga dużej dawki wiedzy oraz doświadczenia. Warto wziąć pod uwagę przekazanie działań odpowiedniej firmie rekrutacyjnej, która ma na swoim pokładzie specjalistów zajmujących się pozyskiwaniem talentów z branży OZE. Dlaczego warto skorzystać z tego typu wsparcia?
- Zatrudnienie firmy rekrutacyjnej może zaoszczędzić czas oraz koszty związane z procesem rekrutacji. Potencjalny pracodawca nie musi poświęcać wielu godzin pracy wewnętrznych działów HR na przygotowanie ogłoszeń, selekcję kandydatów czy przeprowadzanie spotkań. Wsparcie firmy rekrutacyjnej obejmuje także negocjowanie z kandydatami warunków umowy, a także wynagrodzenia.
- Firmy rekrutacyjne posiadając odpowiednią wiedzę, a także cenną sieć kontaktów w tej dziedzinie, mogą skutecznie identyfikować talenty oraz przyciągać wysoko wykwalifikowanych kandydatów.
- Rekruterzy utrzymują szeroką sieć kontaktów zawodowych, także z profesjonalistami z poszczególnych obszarów rynku pracy. Dzięki temu mają dostęp do kandydatów, którzy często pozostają nieuchwytni za pośrednictwem tradycyjnych portali z ofertami pracy. To skraca proces i sprawia, że rekrutacje przebiegają szybko oraz przede wszystkim skutecznie.
- Firmy rekrutacyjne mają dostęp do narzędzi oraz technologii wspierających poszukiwanie kandydatów. Mogą korzystać z zaawansowanych systemów zarządzania aplikacjami, które ułatwiają selekcję, ocenę, czy monitorowanie procesu. Skorzystanie z nich pozwala na znaczne skrócenie czasu poszukiwań odpowiedniego pracownika oraz usprawnienie działań.
- Rekrutacja w branży OZE może być wymagająca, zwłaszcza jeśli organizacja chciałaby zatrudnić wielu pracowników w krótkim czasie. Firmy rekrutacyjne mają zdolność skalowania działań oraz zasobów, by sprostać między innymi takim wymaganiom. Mogą dostarczyć większą liczbę wykwalifikowanych kandydatów, zarówno na stanowiska niższego szczebla, jak te specjalistyczne czy kierownicze.
Rekrutacja bywa długim, czasochłonnym i drogim procesem. Dodatkowo, zaangażowanie oraz czas poświęcony na ten proces może zmniejszać wydajność managerów czy właścicieli, którzy mogli przeznaczyć go na podejmowanie ważnych dla organizacji decyzji czy zaangażowanie w inne działania.