W październiku br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 4,7% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, natomiast w stosunku do września wzrosła o 10% – podał GUS.
2024 październik przemysł
Wysłuchaj komentarza eksperta:Odtwarzacz plików dźwiękowych
00:00
00:00
Używaj strzałek do góry/do dołu aby zwiększyć lub zmniejszyć głośność.
Komentarz Mariusza Zielonki, głównego ekonomisty Lewiatana
Po bardzo słabym wrześniu, październik przyniósł wystrzał produkcji przemysłowej. W skali roku odnotowaliśmy wzrost 4,7%. To kolejny dowód na to, że miękkie dane o nastrojach w gospodarce nie dają pełnego obrazu i nie mogą być podstawą do prognoz, co do rozwoju sytuacji w sektorze przemysłowym w najbliższej przyszłości.
Przemysł w październiku był niesiony przez produkcję żywności (+10% r/r). Oczywiście wzrosty w innych branżach są wyższe, nawet sięgające 36% (produkcja pozostałego sprzętu transportowego), ale produkcja żywności stanowi 17,7% produkcji ogółem. Wzrost w produkcji może być początkiem przygotowywania się do sezonu świątecznego, a jednocześnie może wynikać z niskiej bazy sprzed roku (+1,9% w październiku 2023). Wtedy oczekiwania, co do obfitych zakupów świątecznych były raczej niewielkie z powodu bardzo wysokiej inflacji.
Przemysł pokazał po raz kolejny wysoką odporność na dekoniunkturę, szczególnie w Europie Zachodniej. Ostatni kwartał w przemyśle może być decydujący o skali jego wpływu na nasz PKB. Może się okazać, że produkcja swoją zmiennością będzie nadrabiać utracony potencjał wzrostu w konsumpcji.