Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w październiku br. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrosło o 10,2% i wyniosło 8316,57 zł brutto. Zatrudnienie zaś było niższe o 0,5% – podał GUS.
Komentarz Mariusza Zielonki, głównego ekonomisty Lewiatana
Dynamika średniego wynagrodzenia w przedsiębiorstwach jest nadal dwucyfrowa. Realnie wzrost płac spadł poniżej 5%. Oznacza to, że zostaje nam coraz mniej pieniędzy w portfelu. Oczywiście to jest średnia dynamika i dotyczy tylko wycinka naszego rynku pracy. Dane administracyjne bardziej miarodajnie pokazują dużo większą zmienność zarówno średniej, jak i wynagrodzeń w poszczególnych grupach przedsiębiorstw w zależności od ich wielkości. Wynagrodzenia prawdopodobnie utrzymają swoją dwucyfrową dynamikę do końca roku.
Płace rosną, a zatrudnienie spada. Ten schemat powtarzamy już od kilku miesięcy z rzędu. Zatrudnienie zmniejszyło się o 0,5% w skali roku. Mimo, że jest to kolejny spadek, to na rynku pracy nie ma na horyzoncie większych ryzyk, poza oczywiście tymi długofalowymi, znanymi już od wielu lat – demografia, migracja, depopulacja regionów.