Aktualności, Aktywność Związku, Pomoc dla Ukrainy

MOŻLIWOŚCI EKSPANSJI NA RYNKI ZAGRANICZNE, W TYM W RAMACH WSPARCIA ORGANIZACJI
MIĘDZYNARODOWYCH DLA UKRAINY – informacja z konferencji.

W dnu 8 listopada 2022 roku w Poznaniu odbyła się konferencja jw. W konferencji z ramienia WZP Lewiatan wziął udział m.in. Tomasz Filipowski. Celem konferencji było przede wszystkim pokazanie polskim przedsiębiorcom możliwości działania na rynkach zagranicznych, w tym w zakresie pozyskiwania zleceń i kontraktów. Konferencja składała się z wystąpień przedstawicieli różnych instytucji. Szczegółowy program konferencji znajduje się TUTAJ.

Na konferencji wystąpił m.in. przedstawiciel PARP, który wskazał na prowadzone przez tę instytucję programy i możliwości uzyskania dofinansowania, takie jak program w zakresie wczesnego ostrzegania, akademii managera innowacji, bazy usług rozwojowych itp. Wskazano także, iż PARP prowadzi projekty dotyczące szkoleń z zakresu zamówień publicznych, krajowych i zagranicznych. Szczegóły dotyczące działalności PARP, oferowanych programów i dofinansowania znajdują się TUTAJ.

Na konferencji wskazywano także na możliwość pozyskiwania zamówień od organizacji międzynarodowych takich jak NATO, Bank Światowy czy ONZ, jako pewnych i stabilnych partnerów biznesowych. W odniesieniu do NATO wskazano, iż szereg zamówień nie dotyczących uzbrojenia, ale innych dostaw i usług (wyposażenie biur, zakup środków czystości, wyżywienia itp.). Rząd RP uruchomił specjalną platformę na której można uzyskać informację o zamówieniach międzynarodowych. Link znajduje się TUTAJ. Przetargi dot. Ukrainy organizowane przez różne instytucje można znaleźć TUTAJ.

Wskazywano także na możliwość pozyskiwania zamówień bezpośrednio dla armii amerykańskiej (po przejściu dodatkowych procedur rejestracji, które nie wydają się trudne (takie jak nominacja, uzyskanie nr NCAGE i certyfikatów, czy rejestracja w bazie SAM – info TUTAJ). Szereg przetargów dostępnych jest tylko dla podmiotów, które wykażą zainteresowanie i dokonają odpowiednich rejestracji.

Zaprezentowano także możliwości pozyskiwania zleceń w ramach ONZ. Wskazywano przede wszystkim na to, iż polskie firmy nie biorą zasadniczo udziału w przetargach i zamówieniach organizacji międzynarodowych pomimo tego, iż jest to bardzo atrakcyjny rynek zamówień. Same tylko zamówienia ONZ szacowane są na sumę ok 30 mld USD rocznie, z czego polskie firmy zrealizowały zamówienia jedynie ok. 5 mln (przykładowo firmy z Rumunii na kwotę ok 100 mln, a firmy z Ukrainy (przed wojną) na kwotę około 200 mln USD). Wskazuje to, iż spełnienie warunków przetargowych jest możliwe dla każdego potencjalnego dostawcy czy usługodawcy, bez względu na miejsce jego siedziby. Aktualnie w ramach ONZ działa ok 40 instytucji będących każda samodzielnym zamawiającym. Informacje w tym zakresie można znaleźć na stronie UN Global market place (odstępnej TUTAJ). Na stronie tej można uzyskać też informacje o procedurach, zaproszeniach, wymaganiach itp.

Przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju i Technologii zaprezentował programy mające na celu wsparcie polskich firm w pozyskiwaniu zleceń międzynarodowych oraz ekspansji zagranicznej. Wskazano, iż Ministerstwo ma wydziały odpowiedzialne za kontakty handlowe międzynarodowe w tym z Międzynarodową Organizacja Handlu czy UE takie jak Departament Handlu i Współpracy Międzynarodowej. Działa także na rzecz przedsiębiorców, a działanie to ma na celu eliminację barier i pomoc polskim firmom. Wskazano także, iż istnieje szereg baz danych z dostępem do informacji w zakresie handlu z krajami trzecimi, zawierających m.in. dane dotyczące eksportu i importu w odniesieniu do poszczególnych krajów i towarów, dane prawne, cła, podatki, restrykcje, taryfy itp. Bardzo duża baza dla przedsiębiorców to baza Acces2markets (link TUTAJ). Znajdują się tam również materiały promocyjne. Informacje dotyczące zamówień publicznych itp. Jest także wersja po polsku. Inną bazą jest baza WTO (dostępna TUTAJ) czy strona Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu – TUTAJ. Podczas konferencji skazywano też na specjalne preferencje podatkowe związane z realizacją zamówień dla NATO czy ONZ, w szczególności w zakresie ulg dot. PIT, CIT czy VAT.