Aktualności, Wieści z firm

Beyond.pl i Przyjaciele uruchamiają dom dla matek z dziećmi uciekającymi przed wojną na Ukrainie

Blisko 50 osób z Ukrainy, głównie matek z dziećmi, znalazło schronienie w uruchomionym w lipcu br. w Poznaniu “Domu Ukraińskim”. Ośrodek powstał dzięki inicjatywie firmy Beyond.pl, wsparciu finansowo-rzeczowym ponad 25 firm i osób prywatnych oraz zaangażowaniu wolontariuszy. Mieszkańcy uruchomionego ośrodka otrzymali bezpłatny dach nad głową, fachową pomoc psychologa oraz wsparcie w poszukiwaniu pracy i opiece nad dziećmi.

“Dom Ukraiński” został uruchomiony w 120 dni od wybuchu wojny na Ukrainie w kamienicy przy ulicy Św. Czesława w Poznaniu. W obiekcie o powierzchni ponad 400m2 znajduje się 9 w pełni wyposażonych pokojów z miejscami noclegowymi dla niemal 50 osób, a także łazienki, 2 kuchnie, jadalnia, świetlica z komputerami do nauki i pracy oraz pokój zabaw dla dzieci. Ośrodek oferuje bezpłatne schronienie dla rodzin na okres 2-3 miesięcy, podczas których uchodźcy mogą zaaklimatyzować się w Polsce, rozpocząć naukę języka, znaleźć pracę i przygotować do samodzielnego życia w Poznaniu. W takiej formule projekt będzie funkcjonował przez około rok.

Kilka miesięcy temu Polacy wspaniale zareagowali śpiesząc Ukraińcom z pomocą. Dziś, gdy temperatura nastrojów nieco opadła, a pomoc finansowa praktycznie się wyczerpała, wsparcie dla osób z Ukrainy staje się jeszcze ważniejsze – podkreśla Michał Grzybkowski, założyciel oraz Executive VP Technology w firmie Beyond.pl, która zainicjowała projekt.

Pomoc na szeroką skalę

Lokal, który do tej pory wykorzystywano na potrzeby biurowe wymagał wielu zmian funkcjonalnych oraz adaptacji pod potrzeby mieszkaniowe matek z dziećmi. Pod koniec marca br. Beyond.pl jako koordynator projektu rozpoczął generalny remont oraz wyposażył ośrodek w meble i sprzęt.

Zależało nam, aby udostępniona przestrzeń dawała poczucie bezpieczeństwa, choć w minimalnym stopniu odtwarzała warunki domowe i wspierała asymilację w nowej rzeczywistości – dodaje Michał Grzybkowski

Uruchomienie „Domu Ukraińskiego” nie byłoby możliwe bez wsparcia głównie poznańskich firm i darczyńców, którzy przekazali środki finansowe oraz darowizny rzeczowe, w tym materiały budowlane, armaturę łazienkową, zabudowy kuchenne, meble wypoczynkowe, łącza internetowe, sprzęt AGD czy nową pościel. To dzięki pomocy firm, osób prywatnych i podmiotów publicznych oraz wolontariuszy ośrodek może dziś oferować pomoc. Wsparcia udzielili: Schneider Electric Poland, Strabag, Tpay, Netguru, Nenya Capital, Legrand Polska, S4DC, Ari10, Legimi S.A, GamerHash, KR Grupa Medialna, SKZ Sp. z o.o., Golden Submarine, Budchem, EASST architects, Projekt Malecha Tomasz, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Kancelaria Filipiak – Babicz, Kancelaria Grzybkowski – Guzek.

– Jestem ogromnie wdzięczny przedsiębiorstwom, których pomoc jest fundamentem uruchomienia „Domu Ukraińskiego”. Nasi partnerzy zaskakiwali formą pomocy, jak i wielkim zaangażowaniem. Ich wsparcie finansowe i rzeczowe należy zauważyć i docenić. Podobnie jak pomoc wolontariuszy i fundacji zarządzającej ośrodkiem na każdym etapie tego projektu – dodaje Michał Grzybkowski z Beyond.pl.

Biznes łączy siły z NGO

Zarządzanie ośrodkiem po uruchomieniu zostało przekazane w ręce wyspecjalizowanej organizacji pozarządowej. Poznańska Fundacja Małymi Oczami została zaproszona do współpracy z uwagi na doświadczenie w prowadzeniu świetlic, ognisk opiekuńczo-wychowawczych i opiece nad dziećmi, które są głównymi mieszkańcami “Domu Ukraińskiego”. NGO’s został również zaangażowany w realizację działań niezbędnych do uruchomienia ośrodka oraz w wypracowanie jego prowadzenia i zarządzania,  aby otwarcie obiektu odbyło się szybko i sprawnie.

Polacy od samego początku konfliktu w Ukrainie pokazali, że nie boją się pomagać – mówi Dagmara Bydałek, Prezes Fundacji Małymi Oczami. – Teraz ważnym jest, aby tempo niesienia pomocy nie opadło. Wciąż przybywa uchodźców wojennych, którzy potrzebują czasu, aby się u nas zaaklimatyzować. Bardzo się cieszymy, że razem z Beyond.pl będziemy w stanie im pomóc znaleźć swoje miejsce. Dokładamy wszelkich starań, aby stworzyć dla nich prawdziwy dom.

Projekt jest otwarty na dalszą pomoc. Wsparcie finansowe jest wykorzystywane na bieżącą działalność ośrodka oraz zapewnienie dalszej opieki przebywającym w nim uchodźcom. Środki można wpłacać na konto Fundacji z dopiskiem “Darowizna cele statutowe – Dom Ukraiński” (34 1140 2004 0000 3202 8234 5604) lub wesprzeć zbiórkę na https://pomagam.pl/domukrainie.