Kwestionowanie orzeczeń sądowych to łamanie karku zarówno demokratycznemu państwu prawnemu, jak i nowoczesnej gospodarce – napisała Rada Przedsiębiorczości w stanowisku.
Prawo to konsekwencja umowy społecznej. Umowy, która między innymi daje obywatelom gwarancję poszanowania orzeczeń sądowych. Gdy podważamy tę umowę to łamiemy kark zarówno demokratycznemu państwu prawnemu, jak i nowoczesnej gospodarce.
Rada Przedsiębiorczości stanowczo protestuje przeciwko brakowi poszanowania orzeczeń sądowych przez najwyższych urzędników państwowych. Gdy na konferencji prasowej w Zakliczynie 26 września 2023 r. sam minister sprawiedliwości otwarcie zapowiada ignorowanie sądowego zabezpieczenia roszczenia o ochronę dóbr osobistych artystki filmowej Agnieszki Holland, to jak możemy oczekiwać, że decyzje sądów będą respektowane przez obywateli? Sprawa jest naprawdę poważna, bo mamy tu do czynienia z podważaniem istoty wymiaru sprawiedliwości przez osobę mającą stać na jej straży. Stąd już prosta droga do obalenia jednego z filarów zarówno demokratycznego państwa prawnego, jak i nowoczesnej gospodarki.
Po raz kolejny zmuszeni jesteśmy przypomnieć, że jednym z najważniejszych warunków rozwoju gospodarczego jest stabilne otoczenie prawne. Środowisko przedsiębiorców od lat zwraca uwagę, że niestabilność prawa ma fatalny wpływ na prowadzenie przedsiębiorstw i utrzymywanie stabilnego zatrudnienia. Nie mniej istotny jest wymiar sprawiedliwości. Chodzi przy tym nie tylko o jego sprawność, która niestety uległa w ostatnich latach wyraźnej degradacji, ale także poszanowanie orzeczeń sądowych. Podważenie wiary w skuteczność orzeczeń sądowych doprowadzi do utraty ostatniego elementu otoczenia prawnego, który jest niezbędny do zapewnienia cywilizowanych warunków prowadzenie działalności gospodarczej i długofalowych inwestycji.
Stanowczo sprzeciwiamy się nieodpowiedzialnym wypowiedziom przedstawicieli władz, które w lekceważący sposób odnoszą się do porządku prawnego w Polsce. Takie wypowiedzi kwestionują, z trudem osiągniętą, przynależność Polski do grona praworządnych krajów demokratycznych i źle wróżą na przyszłość polskiej gospodarki
Radę Przedsiębiorczości tworzą: ABSL, Business Centre Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich, Związek Rzemiosła Polskiego.