Aktywność Związku

Stres podczas rekrutacji – jak go pokonać?

Stres, mimo że kojarzy nam się raczej negatywnie, często bywa dobry i otwierający nas na nowe wyzwania. Jego przyczyny mogą być bardzo różne, co wynika z indywidualnych predyspozycji. Te same okoliczności dla jednego będą ciekawym wyzwaniem, dla drugiego – prawdziwym koszmarem. Zwykle towarzyszy nam także podczas sytuacji, które są dla nas ważne, takich jak na przykład rozmowa o pracę. Adrianna Wiśniewska, ekspertka rynku pracy i starszy konsultant zatrudnienia stałego w Manpower o tym, dlaczego wbrew pozorom to dobra redakcja oraz w jaki sposób wykorzystać stres na naszą korzyść.

Wyobraźmy sobie np. przemówienie dla setek osób, skok ze spadochronem, czy pierwszy dzień dziecka w przedszkolu. Każdy z tych stresorów podlegać będzie subiektywnej opinii i ocenie. Duży wpływ na to, jak silnie go odczuwamy ma nasza ocena poznawcza. Osoby, które postrzegają czynniki wywołujące stres jako nowe wyzwania, często kalkulują wcześniej swoje możliwości, co finalnie pomaga zmierzyć się z nową sytuacją w sposób bardziej racjonalny. Czy zawsze jednak jesteśmy w stanie podejść w ten sposób do nowej sytuacji? Jak poradzić sobie w nowym środowisku, wśród nieznajomych, gdy chcemy wypaść jak najlepiej?

Dwóch psychiatrów – Thomas Holmes i Richard Rahe – stworzyło listę 44 najbardziej stresujących sytuacji w życiu, wśród których aż 9 bezpośrednio związana jest z naszą aktywnością zawodową, jak np. poważna zmiana w pracy lub reorganizacja firmy, zmiana stanowiska, awans, czy degradacja. A co ze zdenerwowaniem przed rozmową rekrutacyjną? Najczęściej wynika to z tego, że jesteśmy oceniani, w zależności od procesu rekrutacyjnego oraz stanowiska na jakie aplikowaliśmy – przez rekrutera, managera, lub prezesa firmy. Przyczyny stresu mogą tutaj również dotyczyć braku doświadczenia w autoprezentacji, nieprzygotowania do spotkania, niskiej samooceny lub generalnie większej podatności na takie emocje.

Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Skontaktuj się z naszymi konsultantami i sprawdź, jak mogą pomóc Ci w znalezieniu nowego miejsca pracy.

Gdy zaczynamy się denerwować nasz oddech przyspiesza, serce bije mocniej, dłonie zaczynają drżeć, a wzrok staje się rozbiegany. Wynika to z naszych pierwotnych odruchów, które miały zmotywować ciało do ucieczki. I choć dziś rzadko kiedy realnie musimy uciekać (mimo, że niekiedy pewnie byśmy chcieli), to nasze ciało reaguje w taki sposób, by nam to ułatwić. Należy jednak jasno zaznaczyć, że stres nie musi być naszym wrogiem. Emocje te można przekształcić w chęć do działania, motywację i determinację do realizowania nowych wyzwań.

Poniżej kilka wskazówek, jak poradzić sobie ze stresem.

  • Wiele zależy od Twojego nastawienia. Postaraj się spojrzeć na daną sytuację jak na nowe wyzwanie, a nie przeszkodę nie do pokonania. Z pewnością pomoże tu większa wiara we własne umiejętności oraz pozytywne myśli związane ze spotkaniem.
  • Zapoznaj się z kilkoma technikami relaksacyjnymi i wybierz odpowiednią dla siebie. Naucz się pokonywać negatywne emocje, kontrolować je. Jeśli jest Ci trudno pracować nad tym samodzielnie, być może warto skorzystać z kursu kub webinary o tej tematyce.
  • Czasem warto postawić na szczerą i otwartą rozmowę z bliską osobą, doradcą zawodowym lub terapeutą, która pomoże rozwiać Twoje obawy. Bywa, że ograniczenia lub przekonania na które mamy w głowie, nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością i naszymi kompetencjami.
  • Znajdź swoją odskocznię, by wyładować emocje. Pamiętaj, że to, co pomaga koleżance z pracy, nie zawsze będzie pomagało Tobie. Niektórzy radzenie sobie ze stresem mają we krwi, inni muszą się naprawdę dużo napracować, by wybrać swojego sprzymierzeńca w tej walce.

Jak pokonać stres podczas rozmowy rekrutacyjnej?
Pamiętaj, że po drugiej stronie też jest człowiek, który zwykle doskonale rozumie, że sytuacja sama w sobie jest już stresująca i stara się dodatkowo nie podgrzewać atmosfery. Nie mniej jednak istnieje kilka elementów, które zdecydowanie poprawią Twój komfort.

  • Warto pamiętać o tym, by dobrze zaplanować dzień rozmowy i nie dokładać sobie negatywnych bodźców np. staniem w korku, czy niespodziewanym spotkaniem.
  • Pamiętaj o buforze czasowym, który pozwoli na spokojny dojazd na miejsce spotkania lub – w przypadku spotkania online – sprawny komputer z odpowiednimi aktualizacjami. Problemy techniczne mogą wywołać dodatkowy stres, który w tej sytuacji jest całkowicie zbędny, zwłaszcza, że da się go uniknąć.
  • Zadbaj o chwilę wyciszenia i spokoju przez samą rozmową, przysłowiowy „wdech-wydech” naprawdę pomaga. Nerwowe sytuacje powodują, że odruchowo wstrzymujemy oddech. Zmniejsza to dopływ tlenu do mózgu i niekorzystnie wpływa na jego możliwości. Przed rozmową pamiętaj o tym, by wziąć głęboki oddech lub wykorzystać jedno z oddechowych ćwiczeń relaksacyjnych, które ma na celu uspokoić nie tylko oddech, ale i myśli.
  • Dobre przygotowanie do rozmowy to podstawa – poczytaj o firmie, zapoznaj się z informacjami na stronie internetowej, aktualnościami, sukcesami.
  • Przejrzyj ponownie swoje CV, przygotuj w głowie przykłady sytuacji, które pozwolą na dokładniejszy opis swojego doświadczenia.
  • Przeczytaj raz jeszcze opis stanowiska, na które aplikujesz, zastanów się które z Twoich doświadczeń czy kompetencji są na nim szczególnie cenne.
  • Postaraj się przygotować pytania, które chcesz zadać osobie prowadzącej rozmowę. Możesz śmiało spisać je na kartce i mieć ze sobą podczas spotkania.
  • Przed rozmową rekrutacyjną warto samodzielnie zapoznać się z pytaniami, które są powtarzalne w procesach lub skorzystać z pomocy rekrutera czy doradcy zawodowego, który z pewnością pomoże w przygotowaniach do dalszych etapów. Odpowiedzi na pytania dotyczące oczekiwań finansowych, swoich planów zawodowych, chęci zmiany pracy warto mieć przygotowane przed rozmową.

Warto pamiętać o tym, że stres jest naturalny i poza negatywnymi odczuciami, ma również wiele pozytywnych aspektów, dzięki niemu jesteśmy w stanie radzić sobie z nowymi wyzwaniami, podczas rekrutacji deklaruje go większość kandydatów. Dbanie o dobrą atmosferę na spotkaniu zależy od obu stron, często wpływają na to drobne elementy, jak uśmiech czy krótki small-talk przed konkretnymi pytaniami. Przygotuj się do rozmowy, zarówno psychicznie, jak i fizycznie, a podczas niej postaw na otwartą komunikację.

Co w sytuacji, gdy mimo przygotowania, stres i tak nas paraliżuje? Warto przyjrzeć się przyczynom swoich obaw, rozłożyć daną sytuację na czynniki pierwsze, a następnie poszukać dowodów przemawiających zarówno za słusznością, jak i przeczących danemu przekonaniu. Stres to nic złego, postaraj się wykorzystać go w pełni motywująco.

Głęboki wdech, wydech i…można ruszać po wymarzoną pracę!