PwC przeanalizowało pół miliarda ogłoszeń o pracę z 15 krajów
Sztuczna inteligencja to “rewolucja przemysłowa” pracy opartej na wiedzy, przekształcająca sposób w jaki pracownicy mogą korzystać z informacji i dostarczać wyniki z dużą szybkością i na dużą skalę.
Aby sprawdzić jak AI wpływa na rynek pracy, PwC przeanalizowało ponad pół miliarda ogłoszeń o pracę z 15 krajów, które razem dostarczają ponad 30% globalnego PKB. Na tej podstawie zbadaliśmy jak zmieniają się miejsca pracy w sektorach przemysłu i zawodach, w których AI znajduje szerokie zastosowanie i może być łatwo wykorzystana do wykonywania niektórych zadań. Przykłady takich zawodów to m.in. analitycy finansowi, agenci obsługi klienta czy programiści.
Sztuczna inteligencja może zwiększyć produktywność
Wyższy wzrost produktywności w sektorach, gdzie sztuczna inteligencja znajduje szerokie zastosowanie
PwC 2024 AI Jobs Barometer
Z naszego raportu wynika, że AI już teraz znacząco zwiększa produktywność pracowników. Sektory, w których sztuczna inteligencja znajduje szerokie zastosowanie, doświadczają prawie 5-krotnie wyższego wzrostu produktywności niż sektory, które w mniejszym stopniu wykorzystują AI, takie jak m. in. transport, produkcja czy budownictwo.
Podobne wnioski wynikają z raportu PwC 2024 Global CEO Survey. Aż 84% szefów firm, które już zaczęły wdrażać AI, wierzy, że zwiększy ona efektywność pracowników. Oznacza to nie tylko szybsze wykonywanie powtarzalnych zadań, ale także znajdowanie nowych sposobów na tworzenie wartości – 70% liderów firm uważa, że AI znacząco zmieni sposób, w jaki ich organizacja będzie tworzyć i dostarczać wartość w ciągu następnych trzech lat.
Ponadto prezesi firm przewidują, że AI przyniesie znaczne korzyści zarówno w przychodach, jak i zyskach, przy czym 46% z nich twierdzi, że zwiększy ona rentowność, a 41%, że zwiększy przychody organizacji.
Podobnego zdania są inwestorzy. Badanie PwC 2023 Global Investor Survey pokazuje, że 61% z nich uważa, że przyspieszone wdrażanie AI jest bardzo ważne dla generowania wartości w pracy.
Warto podkreślić, że większa produktywność jest kluczowym czynnikiem wzrostu gospodarczego i rosnącego standardu życia.
Sztuczna inteligencja przekształca rynek pracy na całym świecie, co jest dobrą wiadomością dla globalnej gospodarki, zmagającej się z poważnymi wyzwaniami ekonomicznymi i obawami dotyczącymi długoterminowej rentowności biznesu. W przypadku wielu gospodarek borykających się z niedoborami siły roboczej i niskim wzrostem produktywności, wyniki badań PwC podkreślają optymizm związany ze sztuczną inteligencją. Ta technologia stanowi szansę na rozwój gospodarczy, tworzenie miejsc pracy i powstawanie zupełnie nowych modeli biznesowych. Wyniki pokazują jednak, że pracownicy będą musieli zdobyć nowe umiejętności, a organizacje zainwestować w swoje strategie AI i ludzi, jeśli mają przyspieszyć swój rozwój i zagwarantować, że będą gotowe na epokę AI
Jakub Borowiec,
partner PwC Polska, lider zespołu Analytics & AI
Pobierz RAPORT