We wrześniu br. produkcja sprzedana przemysłu była niższa o 0,3% w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku, natomiast w stosunku do sierpnia wzrosła o 9% – podał GUS.
Komentarz Mariusza Zielonki, głównego ekonomisty Lewiatana
Przemysł zamiast oczekiwanego niewielkiego wzrostu (0,2%) odnotował we wrześniu spadek, również niewielki, bo 0,3% w relacji rocznej. Oznacza to, że przemysł nadal nie jest w stanie określić się jednoznacznie, co do kierunku dalszego rozwoju. Biorąc jednak pod uwagę wydarzenia w najbliższym sąsiedztwie Polski, to nawet te dane nie są powodem do większych niepokojów.
Dywersyfikacja przemysłu jest jego ogromną zaletą, w połączeniu z adaptacyjnością zmieniających się warunków stanowi poważne wsparcie dla PKB. W podziale na konkretne branże widać, że przemysł przechodzi przez istotne wahania w zależności od sektora, przy czym niektóre branże, takie jak produkcja sprzętu transportowego wiodą prym we wzroście (+18%), podczas gdy inne, w szczególności produkcja tytoniu oraz szeroko rozumiana branża chemiczna notują spadki.
Utrzymywanie się w trendzie bocznym polskiego przemysłu, pewnie będzie nam towarzyszyło do końca roku, biorąc choćby pod uwagę ciągle niepewne i niejednoznaczne nastroje w sektorze przemysłowym wynikające z badań indeksu PMI.
Więcej komentarzy ekonomicznych w serwisie społecznościowym X, na profilu naszego eksperta Mariusza Zielonki, https://x.com/MariuszZielon11