Aktualności

Przedsiębiorcy czekają na grupy VAT

Grupa VAT jest konstrukcją niezwykle potrzebną i od lat oczekiwaną przez przedsiębiorców. Pracodawcy cieszą się, że od 1 lipca br. to rozwiązanie zacznie obowiązywać. Proponują jednak drobne zmiany, które jeszcze bardziej uatrakcyjnią nową regulację.

Niektóre przepisy są nadmiernie restrykcyjne. Chodzi np. o zakaz dołączania nowych członków do grupy, wymóg istnienia grupy VAT przez minimum 3 lata czy nadmiernie szczegółową ewidencję transakcji wewnątrzgrupowych – uważa Konfederacja Lewiatan.

Zbliża się termin wejścia w życie zmian do ustawy o VAT w części dotyczącej wprowadzenia konstrukcji tzw. grupy VAT. Jest to rozwiązanie niezwykle potrzebne i od lat oczekiwane przez przedsiębiorców. Polska jest jednym z ostatnich państw Unii Europejskiej, które dotychczas nie zdecydowały się na wprowadzenie tej instytucji i dobrze się stało, że także i polscy przedsiębiorcy będą mogli korzystać z tych rozwiązań.

Grupę VAT będą mogły utworzyć firmy powiązane ze sobą finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie. Funkcjonowanie grup VAT pozwoli zmniejszyć koszty poboru podatku wynikające z zastąpienia deklaracji podatkowych każdego z podmiotów wchodzących w skład grupy – jedną deklaracją całej grupy. To rozwiązanie przyniesie korzyści podatnikom i administracji podatkowej.

To bardzo dobra wiadomość dla biznesu, że po latach wyczekiwania możliwość tworzenia grup VAT będzie możliwa. Niemniej, w ocenie ekspertów z Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan niektóre przepisy są nadmiernie restrykcyjne (np.  szczegółowa ewidencja transakcji wewnątrzgrupowych, które przecież nie podlegają opodatkowaniu VAT czy podwójne ustalanie współczynnika proporcji odliczenia podatku naliczonego). Obawy budzi także przepis, zgodnie z którym utrata statusu podatnika VAT przez grupę następuje w momencie niespełnienia jednej z przesłanek uprawniających do utworzenia grupy. Powoduje to ryzyko, że jeżeli po kilku latach funkcjonowania grupy VAT organ podatkowy zakwestionuje spełnienie warunków do jej utworzenia, grupa VAT utraci status podatnika VAT wstecznie, a nie w momencie stwierdzenia nieprawidłowości. To zaś spowoduje bardzo duże problemy dla podatników tworzących grupę, którzy z datą wsteczną ponownie staliby się podatnikami podatku VAT

Liczymy, że w miarę upływu czasu i zbierania doświadczeń te nadmierne wymogi ulegną stopniowemu rozluźnieniu.

Korzyści dla podatników z wprowadzenia grupy VAT:

– zarejestrowanie wszystkich członków grupy jako jednego podatnika VAT,

– składanie jednej deklaracji VAT,

– brak opodatkowania transakcji wewnątrzgrupowych, a w związku z tym – brak  konieczności wystawiania sformalizowanych faktur w ramach tych transakcji,

– opodatkowanie wyłącznie sprzedaży na zewnątrz grupy,

– uproszczenie rozliczeń dla podmiotów tworzących grupę,

– poprawa płynności finansowej dla podmiotów tworzących grupę (zwłaszcza w przypadku, gdy niektórzy jej członkowie  deklarują regularnie nadwyżkę podatku naliczonego, a inni zobowiązanie podlegające zapłacie oraz gdy niektórzy członkowie grupy wykonują czynności zwolnione przedmiotowo).