Mając na względzie cierpienie związane z działaniami wojennymi i ogromne potrzeby pomocy humanitarnej dla mieszkańców Ukrainy, Autostrada Wielkopolska, w porozumieniu z Ministerstwem Infrastruktury, od początku marca br. zwalnia z opłat za przejazd koncesyjnym odcinkiem autostrady A2 samochody osobowe zarejestrowane w Ukrainie oraz konwoje jadące z pomocą humanitarną dla Ukraińców.
Od początku marca br. na koncesyjnym odcinku autostrady A2 odbyło się ponad 60 tysięcy tego rodzaju przejazdów. W Większości są to auta osobowe zarejestrowane w Ukrainie, ale przejeżdżają także duże konwoje z całej Europy wiozące pomoc. W pierwszych dwóch tygodniach marca notowano dziennie ok 700-750 przejazdów na trasie między Koninem a Nowym Tomyślem, teraz średnio jest to ok 500 pojazdów na dobę. W sumie wartość tej pomocy od początku akcji przekroczyła już ok 1 mln 300 tys zł.
Wiele wniosków o zwolnienie z opłat na odcinku A2 między Świeckiem A Koninem pochodzi z takich krajów jak Wielka Brytania, Holandia, Hiszpania, Włochy czy Niemcy. Zdarzają się także transporty z odległej Portugalii czy Francji.
O zwolnienie z opat za przejazd Autostradą Wielkopolską mogą ubiegać się pojazdy wiozące pomoc humanitarną dla Ukrainy oraz samochody osobowe zarejestrowane w Ukrainie. Te ostatnie nie muszą wypełniać żadnych wniosków – wystarczy, że podadzą numer rejestracyjny pojazdu kasjerowi na bramkach.
W przypadku konwojów z pomocą humanitarną potrzebne jest zgłoszenie i ustalenie takiego przejazdu z Autostradą Wielkopolską. Zgłoszeń należy dokonywać za pośrednictwem adresu e-mail ua@awsa.pl lub infolinia@mail.autostrada-a2.pl z wyprzedzeniem. Najlepiej 24 godziny przed wyjazdem.
Zgłoszenie powinno zawierać takie dane jak nazwa i potwierdzenie ze strony organizacji humanitarnej organizującej przejazd, nr rejestracyjny pojazdu, datę przejazdu czy dane kontaktowe. Szczegółowe informacje znajdują się tutaj >>>
Przesłanie zgłoszenia na wskazany adres mailowy nie jest równoznaczne z uzyskaniem zwolnienia z opłat. Należy zaczekać na potwierdzenie pozytywnego rozpatrzenia wniosku ze strony Spółki, lub dalsze instrukcje.