Aktualności

Niejasne kompetencje prezesa UOKiK w ustawie o świadczeniu usług drogą elektroniczną

Wiele przepisów w projekcie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną wymaga dalszej dyskusji i analizy np. dotyczących zakresu spraw za które odpowiadać będą prezesi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej, czy odnoszących się do postępowania kontrolnego – uważa Konfederacja Lewiatan.

Akt o usługach cyfrowych (DSA) przewiduje konieczność powołania nowego organu – koordynatora ds. cyfrowych. Zgodnie z założeniami, tę funkcję ma pełnić prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE), przy czym przepisy przewidują także, że część obowiązków ma być wykonywana w Polsce przez prezesa UOKIK. Obecne brzmienie przepisów wciąż nie rozwiązuje wątpliwości wskazanych przez Konfederację Lewiatan w poprzedniej turze konsultacji publicznych projektu.

Przypisanie właściwości prezesowi UOKiK w ramach bliżej niedookreślonego sformułowania „innych spraw dotyczących ochrony konsumentów” trudno uznać za powierzenie „szczególnych zadań lub sektorów”. Aby uniknąć niejasności, proponujemy przypisanie prezesa UOKiK do nadzoru nad konkretnymi sekcjami DSA, co byłoby zgodne z systemowym podziałem przepisów i kompetencjami Komisji Europejskiej w zakresie bardzo dużych platform i wyszukiwarek internetowych.

– W przeciwnym razie przepisy mogą przynieść odwrotny skutek, ponieważ większość spraw związanych z usługami cyfrowymi będzie domyślnie uznawana za dotyczące konsumentów, zakładając, że użytkownik działa jako konsument, jeśli nie wiadomo, jaki jest jego status – podkreśla Eliza Turkiewicz, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Ponadto, projekt budzi zastrzeżenia w zakresie postępowań kontrolnych, a konkretnie odejścia od realizacji mechanizmu zaleceń pokontrolnych, czy zbyt krótkiego vacatio legis w kontekście nowych obowiązków dotyczących wykonywania nakazów.