Aktualności, Wieści z firm

HANNOVER MESSE 2022 – stoisko WW „H2Wielkopolska – kierunek wodór” podsumowanie

W dniach 30 maja – 2 czerwca br.  podczas targów Hannover Messe 2022 poświęconych energii, bezpieczeństwu dostaw i transformacji przemysłowej wielkopolskie przedsiębiorstwa zaprezentowały swoją ofertę. Na stoisku regionalnym Województwa Wielkopolskiego „H2Wielkopolska – kierunek wodór” obecni byli przedstawiciele firm: Alter Energia, Brewa, Energo-Tech, Electric, Graphen, Karmelit, Marathon International oraz Trans-Kol. Dla większości wielkopolskich firm udział w targach to kolejny krok po zrealizowanych w ramach projektu Samorządu Woj. Wielkopolskiego „Gospodarna 2050 – H2Wielkopolska” audytach i doradztwie w obszarze rozwoju działalności ich firm w ramach łańcucha wartości gospodarki wodorowej. Tak region buduje swoją markę „H2Wielkopolska – kierunek wodór”. MŚP korzystające ze wsparcia i zainteresowane włączeniem się w łańcuch wartości gospodarki wodorowej mają szansę stać się wizytówką Wielkopolski, która również poprzez ich działania może aktywnie promować rozwój ekosystemu gospodarki wodorowej.

Wielkopolscy przedsiębiorcy uczestniczyli, na zaproszenie Hesji – LEA LandesEnergieAgentur Hessen, na stoisku regionalnym, w spotkaniu  z przedstawicielami m.in. Hochschule RheinMain, Fraunhofer, Spir Star, H2BZ Initiative Hessen oraz na stoisku regionalnym Walonii w networkingu z belgijskimi firmami i podmiotami wodorowymi.

Wielkopolskie stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony zwiedzających. Targi, w tym stoisko „H2Wielkopolska – kierunek wodór”, odwiedził również Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, a także delegacja z Ostrowa Wielkopolskiego pod przewodnictwem Marzeny Wodzińskiej, Prezes Zarządu Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów Sp. z o.o.

Na targach można było obejrzeć różne rozwiązania z zakresu wykorzystania technologii wodorowych m.in. produkcji wodoru (elektrolizery), jego magazynowania (zbiorniki), dystrybucji (dystrybutory jako część infrastruktury do tankowania wodoru) czy konkretne aplikacje z obszaru np. transportu.

Dla wielkopolskich firm targi w Hanowerze stały się okazją do zweryfikowania swoich planów, nawiązania kontaktów, zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami w obszarze, który staje się jednym z megatrendów dzisiejszego świata – gospodarce wodorowej.

W tegorocznej edycji około 75 000 zwiedzających spotkało się z 2 500 wystawcami, aby porozmawiać o sposobach dostosowania ich łańcuchów wartości do wyzwań przyszłości. Hydrogen + Fuel Cells EUROPE 2022 – targi poświęcone gospodarce wodorowej, z około 200 wystawcami, stanowiły ważny element tej flagowej imprezy wystawienniczej. Ponadto, w targach uczestniczyło około 80 wystawców z Polski. Pod względem zajmowanej powierzchni wystawienniczej oraz ilości firm plasuje to Polskę w top10 wystawców Hannover Messe 2022.

Udział w targach został zrealizowany w ramach projektu konkursowego „Gospodarna 2050 – H2Wielkopolska” współfinansowanego ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, Działanie 1.4: Internacjonalizacja gospodarki regionalnej, Poddziałanie 1.4.2: Promocja gospodarcza regionu.