O programach regionalnych i wsparciu projektów przedsiębiorców oraz o planowanym przeglądzie śródokresowym programów rozmawiali przedstawiciele firm członkowskich Konfederacji Lewiatan z Jackiem Karnowskim, wiceministrem funduszy i polityki regionalnej.
fundusze UE Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
Sekretarzowi stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej towarzyszyli m.in. szefowie Departamentu Programów Regionalnych, Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Departamentu Rozwoju Cyfrowego. Spotkanie poprowadziła zastępczyni dyrektora generalnego Konfederacji Lewiatan, Marzena Chmielewska.
Mapa problemów dotyczących wykorzystania funduszy europejskich
Efektem spotkania jest mapa problemów, które dotyczą wykorzystania funduszy europejskich nie tylko dystrybuowanych z poziomu samorządów, ale także z KPO czy programów centralnych. Te źródła, szczególnie w przypadku wsparcia przedsiębiorców wymagają koordynacji.
Wyzwania bywają analogiczne, a ich rozwiązań można szukać z jednej strony w samym systemie – wykorzystując dobre praktyki, a z drugiej w postulatach firm, które bezpośrednio doświadczają skutków nieefektywności systemu wsparcia.
Wśród najczęściej zgłaszanych postulatów i wyzwań są:
- konieczność usprawnienia systemu oceny wniosków firm – nadal zbyt niska jest jakość pracy ekspertów oceniających projekty, ale także bardzo długie terminy tej oceny
- przewidywalność harmonogramów konkursów – w bieżącej perspektywie harmonogramy naborów zbyt często ulegają zmianom, co dla firm stanowi duże wyzwanie w planowaniu inwestycji finansowanych z funduszy unijnych, szczególnie w projektach innowacyjnych i B+R
- jakość współpracy firm z sektorem badawczym, w szczególności z uczelniami w projektach B+R
- koordynacja przedsięwzięć realizowanych w formule operatorskiej.
Kolejny krok współpracy z resortem to przygotowanie mapy adresatów wskazanych w czasie spotkania wyzwań (nie zawsze jest to wyłącznie MFiPR) i poszukanie dla nich rozwiązań. Liczymy na dalszą skuteczną współpracę z ministerstwem, by te usprawnienia były wypracowane z aktywnym udziałem firm i zgodnie z postulatami Konfederacji Lewiatan.
Apel resortu funduszy do przedsiębiorców
Resort zaapelował z kolei o bardziej aktywne włączenie się przedsiębiorców w prace nad regionalnymi inteligentnymi specjalizacjami, które wyznaczają kierunki wsparcia dla firm z poziomu samorządów. Drugim obszarem naszego zaangażowania powinny być prace dotyczące przyszłości polityki spójności po 2027 r. zarówno w dialogu na poziomie krajowym, jak i europejskim.
Lewiatan na wrzesień i październik planuje także spotkania z kierownictwem PARP i NCBR, które będą okazją do dalszej dyskusji dotyczącej usprawnień w systemie wsparcia innowacji i B+R w firmach.
Spotkanie odbyło się 7 sierpnia w siedzibie Lewiatana.
Czytaj też Inwestycje w branży HoReCa – spotkanie z wiceministrem funduszy i polityki regionalnej