Premier Donald Tusk przedstawił założenia wieloletniej strategii migracyjnej. Jej celem ma być zredukowanie nielegalnej migracji do minimum oraz przyspieszenie powrotów Polaków i ludzi polskiego pochodzenia z diaspory za granicą.
Premier rządu przekonywał, że strategia pozwoli odzyskać kontrolę nad procesami migracyjnymi, zapewnić bezpieczeństwo. Konfederacja Lewiatan z zadowoleniem przyjmuje rozpoczęcie merytorycznej dyskusji nad kwestią migracji do naszego kraju. Od wielu lat ten temat był pomijany w publicznej dyskusji. Strategia migracyjna obejmuje wiele wątków, jak warunki przyjazdu do naszego kraju, integrację, dostęp do rynku pracy itd. Najważniejsze jest uwzględnienie spraw bezpieczeństwa, ale przy jednoczesnym zapewnieniu przedsiębiorcom przejrzystych i efektywnych warunków dostępu do pracowników przybywających z państw trzecich.
– Od strategii migracyjnej oczekiwalibyśmy uwzględnienia aktualnej sytuacji gospodarczej. Przedsiębiorcy od dawna sygnalizują, że mają ogromne problemy z zatrudnianiem nowych pracowników, których po prostu brakuje. W tym kontekście zapotrzebowanie na migrantów zarobkowych, zarówno wykwalifikowanych specjalistów, jak i wykonujących prace proste, będzie dalej rosło – komentuje Nadia Winiarska, ekspertka Konfederacji Lewiatan.
Migranci zarobkowi od lat skutecznie wypełniają luki kadrowe na rynku pracy, również w branżach determinujących rozwój poszczególnych regionów Polski. W obliczu kurczących się zasobów siły roboczej pracodawcy coraz częściej decydują się na pozyskiwanie pracowników z zagranicy. W ciągu ostatniej dekady liczba cudzoziemców legalnie pracujących w Polsce i odprowadzających z tego tytułu składki i podatki wzrosła ponad 10-krotnie. W 2023 r. w ZUS ubezpieczonych było 1 124 245 cudzoziemców.
Jak podkreślił Donald Tusk, migracja nie może zagrażać poczuciu bezpieczeństwa. Państwo jest od tego, aby do Polski trafiali ludzie, którzy chcą pracować, integrować się, uczyć się na prawdziwej uczelni.
– Niewątpliwie należy zwalczać nielegalne praktyki i nadużycia. Jednocześnie tym, którzy chcą przyjechać do naszego kraju, żeby legalnie podjąć pracę, należy zapewnić skuteczny system legalizacji pobytu i pracy. Przewlekłość postępowań zarówno w urzędach konsularnych, jak i wojewódzkich pozostaje poważnym utrudnieniem zarówno dla cudzoziemców, jak i pracodawców ich zatrudniających – dodaje Nadia Winiarska.
Projekt strategii migracyjnej ma zostać przedstawiony 15 października na posiedzeniu rządu.