Aktualności

Badanie Lewiatana. Prawie trzy czwarte przedsiębiorców nie popiera Polskiego Ładu

72% przedsiębiorców jest negatywnie nastawiona do zmian podatkowych zawartych w Polskim Ładzie. 91% uważa, że pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy powinny trafić do Polski jak najszybciej, bo są bardzo potrzebne – wynika z badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator.

Zdecydowana większość przedsiębiorców (72% – suma wskazań zdecydowanie i raczej nie popieram) jest negatywnie nastawiona do Polskiego Ładu. Poparcie wyraża tylko 19% przedsiębiorców, 9% nie ma zdania na ten temat.

Najbardziej krytycznie do rozwiązań podatkowych w Polskim Ładzie nastawione są duże firmy. Nie popiera ich aż 82% takich przedsiębiorstw. W przypadku firm średnich odsetek ten wynosi 71%, a małych 72%.

Zdecydowana większość (91% – suma wskazań zdecydowanie i raczej tak) pracodawców zgadza się ze stwierdzeniem, że pieniądze z KPO powinny trafić do Polski jak najszybciej, bo są bardzo potrzebne. Jednakże 59% (w tym 66% dużych firm) jest przekonanych, że nie skorzystają z tych pieniędzy. Przeciwnego zdania jest 33% przedsiębiorców (w tym 24% dużych). 84% pracodawców zgadza się ze stwierdzeniem, że ich firma bezpośrednio nie zyska na KPO, ale te pieniądze są Polsce potrzebne na reformy.


Trzy czwarte (76% – suma wskazań zdecydowanie i raczej nie) pracodawców nie zgadza się ze stwierdzeniem, że ważne jest udowodnienie Unii Europejskiej naszych racji, nawet kosztem zablokowania dostępu do KPO.

Cykliczne badanie nastrojów przedsiębiorców „Indeks Biznesu” przeprowadził w drugiej połowie października br., na reprezentatywnej próbie przedsiębiorców, CBM Indicator na zlecenie Konfederacji Lewiatan.