Aktualności, Pomoc dla Ukrainy, Wieści z firm

Autostrada Wielkopolska zwalnia ukraińskie samochody z opłat na A2

Autostrada Wielkopolska podjęła decyzję o zniesieniu opłat za przejazd koncesyjnym odcinkiem autostrady A2, czyli między Świeckiem a Koninem.

Jak przekazano w komunikacie, spółka zawarła porozumienie i otrzymała wsparcie z Ministerstwa Infrastruktury, na podstawie którego podjęto decyzję o zwolnieniu z opłat za przejazd ukraińskich samochodów osobowych, które są zarejestrowane w Ukrainie, czyli posiadających ukraińskie tablice rejestracyjne.

Jednocześnie Autostrada Wielkopolska będzie wspierała przejazdy konwojów z pomocą humanitarną.reklama

– W obliczu tragicznej sytuacji, jaką jest wojna, wiele ukraińskich rodzin szuka schronienia u swoich rodzin, przyjaciół i osób dobrej woli w Polsce czy nawet jeszcze dalej, na zachodzie Europy. Podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu bezpłatnych przejazdów dla samochodów osobowych podróżujących z Ukrainy i konwojów humanitarnych spieszących z pomocą. W ten symboliczny sposób chcemy okazać swoją solidarność z narodem Ukraińskim i ułatwić uchodźcom podróż do bezpieczniejszego jutra – mówi Krzysztof Andrzejewski, członek Zarządu Autostrady Wielkopolskiej S.A.

Co powinni zrobić szukający schronienia przed wojną Ukraińcy, by być zwolnionym z opłat? W Punkcie Poboru Opłat, czyli „na bramkach” zależy zgłosić to u pracownika w budce kasjerskiej.

Jednocześnie przewidziano ułatwienia dla osób transportujących uchodźców polskimi pojazdami.

– Takie przejazdy powinny jednak zostać wcześniej zgłoszone i uzgodnione z Autostradą Wielkopolską. Podobnie konwoje z pomocą humanitarną jadące na Ukrainę będą mogły występować o zwolnienie z opłat na całym koncesyjnym odcinku A2, czyli między Świeckiem a Koninem – wyjaśnia Anna Ciamciak, rzecznik prasowa Autostrada Wielkopolska

Aby ustalić przejazdy tego typu należy skontaktować się z infolinią Autostrady Wielkopolskiej: nr tel. +48 800 022 242 lub pod adresem e-mail: infolinia@mail.autostrada-a2.pl.