Szkolenia

VII Kongres Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan, 29-31 maja

VII Kongres Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan to trzydniowe wydarzenie poświęcone najważniejszym zagadnieniom prawa podatkowego. Pierwszy dzień wydarzenia to ogólnopolska Konferencja podatkowa poświęcona reformie polskiego systemu podatkowego, kolejne dni to szkolenia i warsztaty dla przedsiębiorców, księgowych i doradców podatkowych.

Naszą misją jest inspirować do dyskusji o najważniejszych tematach związanych ze zmieniającym się otoczeniem prawno-podatkowym. Mamy jeden z najbardziej skomplikowanych i nieprzyjaznych systemów podatkowych na świecie. Prawo podatkowe w Polsce podlega ciągłym zmianom. Każdego roku wprowadzane są nowe obowiązki, sankcje, ograniczania, podatki i parapodatki. Wydawanych jest kilkanaście tysięcy interpretacji indywidualnych, w sądach toczą się tysiące sporów podatników z organami podatkowymi. Od wielu lat przedsiębiorcy postulują, aby uprościć system podatkowy, jednak wciąż nie ma gotowości politycznej, aby wspólnie z zainteresowanymi środowiskami, przygotować propozycje korekty najbardziej wadliwych przepisów.

Opracowanie rekomendacji zmian w systemie podatkowym wymaga współpracy przedsiębiorców, doradców podatkowych, przedstawicieli świata nauki i Ministerstwa Finansów. Kongres Rady Podatkowej to platforma poświęcona takiej współpracy. Mamy nadzieję, że pasjonujące dyskusje będą stanowić początek naprawy polskiego systemu podatkowego.

Kongres to także warsztaty poświęcone najważniejszym zagadnieniom podatkowym. Uczestnicy szkoleń będą mieli okazję zdobyć i uporządkować wiedzę z zakresu prawa podatkowego.

VII Kongres Rady Podatkowej odbędzie się w dniach 29 – 31 maja 2023 r.

Rejestracja Zarejestruj się

Liczymy na Państwa udział w Kongresie oraz podzielenie się wartościową wiedzą i doświadczeniami. Zachęcamy do proponowania tematów do dyskusji w trakcie wydarzenia. Poprzednie edycje cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, w każdym z Kongresów brało udział kilkuset uczestników.

Serdecznie zapraszamy!

AGENDA VII Kongresu Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan

29 maja 2023 r.

9:00 – 9:15          REJESTRACJA

9:15 – 9:25            Przywitanie gości

Maciej Witucki, Prezydent Konfederacji Lewiatan

Andrzej Nikończyk, Przewodniczący Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan

9:25 – 9:45            WYSTĄPIENIE POWITALNE

Artur Soboń, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów

9:45 – 10:45          PANEL DYSKUSYJNY: ViDA – VAT in Digital Age, wpływ zmian na przedsiębiorców działających w branży e-commerce

Pakiet zmian ViDA jest efektem intensywnych prac organów UE w ramach tzw. inicjatywy VAT in Digital Age. Obecne działania mają na celu przede wszystkim modernizację i dostosowanie obowiązków sprawozdawczych w zakresie podatku VAT do nowych wyzwań rynkowych oraz dalsze wprowadzanie mechanizmów uszczelniających rozliczenia VAT (przeciwdziałanie tzw. luce VAT).

  • Jakich obszarów będą dotyczyć zmiany zaprojektowane w ViDA?
  • Zmiany dotyczące obowiązków dla platform cyfrowych. Rozszerzenie roli platform jako deemed supplier (uznany sprzedawca) w obszarze ułatwianych przez daną platformę transakcji – konsekwencje i ryzyka.
  • Zmiany w obszarze rejestracji VAT zgodnie z koncepcją pojedynczej rejestracji VAT (SVR – Single VAT Registration). Rozszerzenie procedury szczególnej OSS
    i IOSS- co to w praktyce może oznaczać?

Prelegenci:

Przedstawiciel Ministerstwa Finansów

Przedsiębiorca

Prowadzenie: Agnieszka Urbaniak, Tax Manager, Allegro

10:45 – 11:00          PRZERWA

11:00 – 12:00          PANEL DYSKUSYJNY: Krajowy System e-Faktur – co oznacza dla przedsiębiorców, jak się do niego przygotować?

  • Obecnie wystawianie i przesyłanie faktur ustrukturyzowanych obowiązuje już w części krajów Unii Europejskiej, a w Polsce od stycznia 2022 r. jest fakultatywne. Od 1 lipca 2024 r., z małymi wyjątkami, będzie istniał obowiązek wystawiania i otrzymywania faktur ustrukturyzowanych dla każdego podatnika VAT mającego siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.
  • Czym jest KSeF? I jaki będzie miał wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce?
  • Jak przedsiębiorcy mogą przygotować się do wdrożenia KSeF?
  • Kogo obejmie KSeF? Obowiązek uzależniony od istnienie stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej może okazać się kwestią sporną.
  • Sankcje za niedopełnienie obowiązków w tym sankcje za wystawienie faktury w KSeF dla B2C.
  • Obowiązek podawania numeru KSeF przy płatnościach – jakie rozwiązania techniczne?
  • Plany na przyszłość w kontekście projektu VAT in the Digital Age – Czego należy się spodziewać w 2028 r. – czy będziemy zobowiązani do zmiany podejścia?

Prelegenci:

Przedstawiciel Ministerstwa Finansów

Anna Pikulska, Dyrektorka Strategii Podatkowej, Orange

Prowadzenie: Tomasz Michalik, Partner w Kancelarii MDDP

12.00 – 12.30          PRZERWA     

12:30 – 13:30          PANEL DYSKUSYJNY: Fundacja rodzinna w Polsce – aspekty podatkowe 

  • Zwolnienia podmiotowe w CIT, w tym wniesienie aktywów do fundacji rodzinnej oraz prowadzenie działalności w zakresie przewidzianym
    w ustawie.
  • Czynności opodatkowane CIT – wypłata świadczeń, likwidacja fundacji, prowadzenie działalności wykraczającej poza zakres określony w ustawie).
  • Czynności opodatkowane PIT – wypłata świadczeń na rzecz beneficjentów zwolnionych z PIT i pozostałych.
  • Podatek VAT, akcyzowy, podatki lokalne w fundacji rodzinnej.
  • Fundacja rodzinna jako wehikuł inwestycyjny.
  • Zmiany podatkowe w fundacji rodzinnej od momentu jej ogłoszenia.

Prelegenci:

Przedstawiciel Ministerstwa Finansów

Przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju i Technologii

Prowadzenie: Przedstawiciel GW LAW

13.35 – 14.35          PANEL DYSKUSYJNY: Zmiany w podatku CIT w kontekście planowanej globalnej reformy opodatkowania osób prawnych

Prelegenci:

Przedstawiciel Ministerstwa Finansów

Przedsiębiorca

Prowadzenie: Przedstawiciel Domański Zakrzewski Palinka

14.35 – 14.40          PODSUMOWANIE I ZAMKNIĘCIE KONGRESU

Przedstawiciel Konfederacji Lewiatan

WARSZTATY ON-LINE

30 maja 2023 r.

09.30 – 10.30          Warsztat

Prowadzenie: Przedstawiciel GW LAW

10.40 – 11.40          Warsztat

Prowadzenie: Przedstawiciel Allegro