Aktualności

Szybszy niż się spodziewano wzrost PKB napędza konsumpcja 

Według szybkiego szacunku PKB niewyrównany sezonowo w II kwartale 2024 r. zwiększył się realnie o 3,2% rok do roku, wobec spadku o 0,6% w analogicznym okresie 2023 r. – podał GUS.

Komentarz Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Lewiatana

Gospodarka – recesja wynik 2:0. Wzrost naszego PKB w II kwartale może być jednym z wyższych w UE. Dane, które przedstawił urząd statystyczny nie pozwalają jeszcze na poważniejszą analizę tego, co działo się w naszej gospodarce. Jednak twarde dane z gospodarki, ujawniane w ciągu tego okresu pozwalają stwierdzić, że rozwój gospodarczy nadal dźwiga głównie konsumpcja. Wzrasta ona zapewne w konsekwencji obniżonej dynamiki cen w pierwszej połowie roku.

Pozytywnie na wzrost gospodarczy oddziałuje  bilans handlu zagranicznego. Pierwsza połowa roku przynosiła przewagę eksportu nad importem. Przy czym ten kanał już się wyczerpał, bo jedynym jego elementem przewagi była szeroko rozumiana branża motoryzacyjna. A ta zaczyna w Polsce odczuwać skutki spowolnienia w Niemczech.

Prawdopodobnie pozytywny wpływ na nasz PKB ma wartość dodana przemysłu. Chyba nikt na początku roku nie przewidywał, że przemysł może osiągać relatywnie dobre wyniki. Tu jednak mamy również silną korelację wzrostów z branżą motoryzacyjną. Wyniki PMI (ponad dwa lata w recesji) dla przemysłu nie sugerują, że ten w dłuższej perspektywie może odgrywać pozytywną rolę i wspierać wzrost gospodarczy.

Dzisiejszy, zaskakujący wynik dotyczący PKB zmienia jedną rzecz w naszej rzeczywistości. Skłonność RPP do obniżki stóp procentowych się oddala. Nie zmienia jednak naszej prognozy wzrostu PKB za cały obecny rok. Nadal nie widzimy potencjału wzrostu powyżej 2,5%.

Więcej komentarzy ekonomicznych w serwisie społecznościowym X, na profilu naszego eksperta Mariusza Zielonki, https://x.com/MariuszZielon11