Aktualności

RPP nie podwyższy stóp procentowych

W najbliższą środę odbędzie się kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej na którym spodziewana jest decyzja w sprawie stóp procentowych.

Postawa Rady Polityki Pieniężnej prawdopodobnie nie ulegnie zmianie i na najbliższym posiedzeniu ponownie będziemy obserwowali brak decyzji o podwyżce  głównych stóp procentowych. Wydaje się, że sytuacja makroekonomiczna w Polsce znacząco się nie zmieniła od październikowego posiedzenia i mimo coraz wyraźniejszego głosu jastrzębi w Radzie, to jednak gołębie nastawienie i tym razem zwycięży.

Wyciągając wnioski z ostatniej konferencji prezesa NBP Adama Glapińskiego,  główny argument za utrzymaniem niezmienionych stóp nadal jest aktualny, tzn. inne banki centralne zaczynają zacieśniać politykę pieniężną (ECB oraz FED). Dodatkowo w perspektywie mamy kolejne podwyżki stóp w strefie euro oraz USA. Już te obecne ruchy na głównych stopach procentowych tych dwóch banków „ociepliły” trochę wizerunek Polski w oczach inwestorów. Giełda Papierów Wartościowych notuje kolejne rekordowe tygodnie wzrostów, złoty się umacnia poniżej granicy 4,7 zł za euro.

Za wstrzymaniem podwyżek stóp mogą również przemawiać pierwsze doniesienia o możliwej recesji w Polsce. Międzynarodowa agencja ratingowa Moody’s prognozuje w 2023 roku spadek PKB o 0,2 proc. Dla przypomnienia Ministerstwo Finansów nadal przewiduje wzrost na poziomie 1,7%.