Aktualności, Wieści z firm

Produkt nagrodzony ZŁOTYM MEDALEM TARGÓW ENERGETAB 2023

„Zabezpieczenie linii kablowych średniego napięcia z wykrywaniem zwarć przerywanych”
W Mikronice opracowano zintegrowane urządzenie SO-52v21-AUT przeznaczone do zabezpieczenia i nadzoru stanu linii kablowych średniego napięcia. Zabezpieczenie integruje typowe funkcje zabezpieczeniowe, takie jak zabezpieczenie nadprądowe, nadnapięciowe, funkcję wskaźnika zwarć oraz funkcję ciągłego wykrywania zwarć przerywanych. Zwarcia przerywane są objawem zwiększania intensywności wyładowań niezupełnych w kablu, wywołanym rozwijającymi się procesami degradacji jego izolacji. Zjawiska te prowadzą do nieoczekiwanych awarii, które zagrażają stabilności dostaw energii elektrycznej do odbiorców. Aby zminimalizować ryzyko awarii kabli, wykonuje się okresowe pomiary poziomu wyładowań niezupełnych. Ta metoda diagnostyki nie pozwala na wykrycie zmiany stanu kabla w okresach między pomiarami w przypadku przyśpieszonej degradacji izolacji kabla. Wdrożenie metody bieżącej oceny stanu kabla pozwala na wczesną eliminację zagrożeń zwarciowych linii kablowych i poprawę wskaźników awaryjności w sieciach dystrybucyjnych średnich i niskich napięć.


Powyższe rozwiązanie zostało zaimplementowane oraz przetestowane w sygnalizatorach zwarć, które firma Mikronika dostarcza do Finlandii do jednego z operatorów sieci dystrybucyjnej. Koncepcja zastosowanego algorytmu do identyfikacji zwarć doziemnych przerywanych została opracowana, a następnie zrealizowana w oprogramowaniu urządzenia. Stanowi ona bez wątpienia jedno z istotnych rozwiązań technicznych opracowanych przez inżynierów w MIKRONICE. Prawidłowość jego działania została potwierdzona podczas prób zwarciowych wykonywanych w Finlandii w ubiegłym roku.


Pomyślne wyniki prób przyczyniły się do uzyskania kontraktu na dostawę SO-52v21-AUT na rynek fiński. Podpisana umowa ramowa obejmuje dostawę automatyki stacyjnej na stacje SN/nn. W zakres dostaw wchodzi SO-52v21-AUT ze specjalizowaną funkcjonalnością wskaźnika zwarć , zasilacze , sensory napięciowe i prądowe , jak również oprogramowanie konfiguracyjno-parametryzacyjne pConfig, system zarządzania urządzeniami DM-Server oraz wsparcie posprzedażowe.W ciągu ostatniego roku dostarczono i uruchomiono już ponad 140 urządzeń. Poprawne funkcjonowanie wdrożonych urządzeń i zadowolenie odbiorcy potwierdzają uzyskane referencje.


W Polsce tego typu zabezpieczenie nie jest jeszcze powszechnie stosowane. Rozwój linii kablowych i problemy związane z postępującym nasycaniem sieci energetycznej źródłami odnawialnymi będzie prowadził do konieczności coraz lepszego nadzoru i zabezpieczania sieci elektroenergetycznej. W te działania będzie z pewnością wpisywać się rodzime, zaawansowane technologicznie rozwiązanie, które mamy przyjemność przedstawić do oceny w ramach konkursu o medal Energetab 2023.