Aktualności

Prezydent Konfederacji Lewiatan w Brukseli

Powrót

18-19 maja Maciej Witucki był w Brukseli w ramach wizyty studyjnej zorganizowanej przez Przedstawicielstwo Lewiatana.

Prezydent Lewiatana wziął udział w serii spotkań z najwyższymi rangą przedstawicielami Komisji Europejskiej, Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE, Europosłami i władzami BusinessEurope.

Jednym z kluczowych tematów była wojna na Ukrainie i jej skutki dla polskiej i unijnej gospodarki. Rozmowy dotyczyły także skuteczności sankcji nakładanych na Rosję. Prezydent Witucki wyraźnie podkreślał, że polski biznes stoi murem za polityką sankcji UE, przypominając o naszym wspólnym stanowisku w tej sprawie z federacjami pracodawców z państw bałtyckich.

Pandemia COVID-19 i agresja Rosji na Ukrainę wyraźnie pokazały, jak ważne jest osiągnięcie strategicznej autonomicznej UE, zarówno w kwestii surowców (np. polska branża ceramiczna jest wysoce zależna od materiałów z Ukrainy), jak i w sprawie niezależności energetycznej. Konfederacja Lewiatan w pełni zdaje sobie sprawę z tych wyzwań i dlatego popiera główne założenia strategii przemysłowej UE, w tym zieloną transformacji. Ponadto, opowiadamy się za powrotem do Europy produkcji niektórych materiałów o charakterze strategicznym, np. tzw. Active Pharmaceutical Ingredients (API), niezbędnych do wytwarzania wielu podstawowych leków.

Maciej Witucki spotkał się z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej

Lewiatan prosi też o wsparcie polskich pracodawców w integrowaniu na rynku pracy ukraińskich uchodźców, m.in. poprzez dofinansowywanie niezbędnych szkoleń.  Jednocześnie, wyraziliśmy nadzieję, że fundusze z polskiego Krajowego Planu Odbudowy po pandemii zostaną możliwie najszybciej uruchomione, ponieważ polska gospodarka potrzebuje tych środków przede wszystkim na przeprowadzenie zielonej i cyfrowej transformacji.

Prezydent Witucki spotkał się m.in. z członkami gabinetów Komisarzy Vestger (ds. konkurencji) i Sinkievicusa (ds. środowiska), Dyrektor Generalną Dyrekcji ds. Rynku Wewnętrznego Komisji Kerstin Jorną, Dyrektor Wydziału Ekonomiczno-Handlowego Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE Małgorzatą Wenerską-Craps, Dyrektorem Generalnym BusinessEurope Markusem Beyrer oraz polskimi europosłami – Premierem Jerzym Buzkiem, Danutą Huebner, Elżbietą Łukacijewską, Adamem Jarubasem, Kosmą Złotowskim i Różą Thun.