Aktualności, Wieści z firm

POSTIS otwiera oddział w Polsce

Działająca na 25 rynkach europejskich firma, która opiera swoją technologię na AI i Big Data, otwiera oddział w Polsce. W perspektywie 2 lat chce być tu jednym z najważniejszych graczy rynku dostaw dla e-commerce. Na koncie ma już strategiczne partnerstwa zarówno z klientami międzynarodowymi jak i lokalnymi, w tym np. Amazonem, Carrefourem, Ikeą czy BaseLinkerem.

Postis, jedna z najszybciej rosnących firm technologicznych w sektorze logistyki w CEE, wkracza do Polski. Z jej rozwiązań w modelu SaaS (Software as a Service) korzystają już setki firm, upraszczając w ten sposób swoje operacje logistyczne jak i generując oszczędności oraz wyższą satysfakcję klientów. Firma koncentruje się na współpracy w modelu B2B a jej narzędzia, oparte o autorski algorytm i sztuczną inteligencję, gwarantują zlecającym wybór najlepszej opcji transportu przesyłek do i z ponad 25 krajów, oraz pełną kontrolę nad całym procesem dostawy i relacjami z konsumentami. Wśród jej partnerów są m.in. Amazon, BaseLinker, Ikea, Auchan, Carrefour czy Intersport. Postis generuje już roczne przychody liczone w milionach złotych, jednak plan inwestycyjny spółki zakłada nawet 200 mln zł przychodów w perspektywie 5 lat, z czego znacząca część pochodzić ma z polskiego rynku.

– Mamy doskonałe narzędzie sprawdzone przez liderów branży e-commerce. W rozwój naszej platformy przez ostatnie kilka lat zainwestowaliśmy już ponad 2,5 mln euro, stąd jesteśmy pewni swojej jakości i możliwości, wchodząc do Polski. Doświadczenia naszych klientów pokazują, że dzięki naszym rozwiązaniom już w pierwszym miesiącu po integracji koszty obsługi logistyki e-sklepów spadają od 10 do 25 proc. – podkreśla Mircea Stan, CEO Postis.

W swojej technologii Postis wykorzystuje m.in. otwarte platformy cyfrowe, algorytmy uczenia maszynowego, Big Data i automatyzację procesów. Dzięki temu tworzona przez Postis platforma LastMileOs pozwala zoptymalizować dostawy na ostatnim etapie, osiągnąć wzrost produktywności oraz na bieżąco zarządzać satysfakcją klientów sklepów online.

Dla Postis polski rynek jest ważnym punktem w planie strategii rozwoju, stąd też decyzja, że w przynajmniej w pierwszych miesiącach pokieruje nim Mircea Stan, który jest nie tylko CEO spółki, ale i jej założycielem. Stworzony przez niego w 2017 r. Postis był pierwszym start-upem LogTech w Rumunii. Firma postawiła na siłę technologii, aby stać się pionierem w złożonej dziedzinie, jaką jest logistyka oparta na danych. Twórcy od początku wykorzystywali elementy sztucznej inteligencji do automatyzacji decyzji biznesowych oraz optymalizacji procesów dostaw dla e-commerce. W kolejnych latach Postis udostępnił narzędzia pomagające klientom w przechodzeniu do modelu omnichannel i upraszczaniu interakcji zakupowych, bez względu na to czy mają one miejsce w sklepach fizycznych, czy w cyfrowych. Integrując w jedną platformę wykorzystywane systemy i rozwiązania transportowe, sprzedawcy są w stanie zapewnić ujednolicone doświadczenie podczas całego procesu zakupu, od pierwszego kliknięcia na stronie, po faktyczną dostawę i po niej.

Gwałtowną ekspansję Postis na rynki Europy ułatwiło zawarcie szeregu strategicznych partnerstw, zarówno z klientami lokalnymi, jak i międzynarodowymi, takimi jak Auchan, Carrefour, Intersport, IKEA. Obecnie portfolio Postisa obejmuje ponad 200 firm, zarówno średnich, jak i dużych, lokalnych oraz międzynarodowych. Spółka ściśle współpracuje także z partnerami biznesowymi i technologicznymi, w tym Axes Software, ContentSpeed, DSV czy polskim BaseLinkerem.

Ostatniej mila i kluczowe korzyści

Według analiz Postis tzw. „ostatnia mila” jest coraz częściej tym etapem, na którym relacje konsumenckie są albo tworzone, albo zrywane. Jednocześnie stanowi ona średnio aż 53 proc. całkowitych kosztów wysyłki, a do najważniejszych czynników wpływających na wysoki koszt dostawy ostatniej mili, należą paliwa (59 proc.), lokalizacja adresu (39 proc.), wynagrodzenie kuriera/ dostawcy (36 proc.) i niepowodzenie pierwszej dostawy (34 proc.).

– Na bieżąco badamy efekty naszych wdrożeń. Wiemy zatem, że dzięki odpowiedniemu podejściu i zarządzaniu łańcuchem dostaw nasza technologia ogranicza liczbę odrzuceń i zwrotów średnio o 20 proc., co daje zmniejszenie strat o 10-15 EUR na każdej niezwróconej paczce. Z kolei dostępne dla klienta końcowego aktualizacje statusu dostawy w czasie rzeczywistym zmniejszają liczbę zgłoszeń WISMO (ang. where is my order) o ¼. Optymalizacja procesów dostaw dzięki platformie Postis może zwiększyć marżę sprzedawcy nawet o 20 proc. – podkreśla Mircea Stan.