Aktualności

Polskie firmy deklarują wsparcie edukacji cyfrowej w Ukrainie

Oprócz wsparcia odbudowy infrastruktury w Ukrainie, potrzebne są również działania na rzecz wzmocnienia i rozwoju edukacji cyfrowej w tym kraju. Firmy należące do Konfederacji Lewiatan i zajmujące się edukacją cyfrową deklarują gotowość do współpracy w nowym programie Ministerstwa Rozwoju i Technologii wspierającym odbudowę Ukrainy.

W wyniku trwającej wojny w Ukrainie, została poważnie zniszczona nie tylko infrastruktura (drogi, mosty, sieci wodociągowe), ale także zaplecze szkół, uczelni wyższych i innych placówek edukacyjnych. Ukraińscy nauczyciele i kadra akademicka mają bardzo ograniczone możliwości prowadzenia zajęć, z powodu braku odpowiedniego sprzętu oraz oprogramowania.

Przedsiębiorcy z Rady ds. EdTech Konfederacji Lewiatan w odpowiedzi na ogłoszony przez ministra rozwoju i technologii Waldemara Budę program odbudowy Ukrainy, zadeklarowali gotowość do współpracy.

– Członkowie Konfederacji Lewiatan są w stanie zapewnić nie tylko dostawy nowoczesnych i cyfrowych rozwiązań edukacyjnych w postaci np. oprogramowania, sprzętu do nauki zdalnej, ale także wiedzę ekspercką oraz know-how – zauważa Małgorzata Lelińska, dyrektorka departamentu funduszy unijnych i edukacji cyfrowej Konfederacji Lewiatan.

Wsparcie polskich firm EdTech może być skierowane nie tylko do ukraińskich szkół podstawowych, ponadpodstawowych, ale również do uczelni wyższych, oraz instytucji szkoleniowych (VET), zajmujących się kształceniem osób dorosłych czy pracowników ukraińskich firm.

– Jesteśmy zainteresowani udziałem w procesie transformacji cyfrowej edukacji, obejmującej również doradztwo oraz szkolenia w zakresie podnoszenia kompetencji cyfrowych nauczycieli, instruktorów i wykładowców. Nasi członkowie dysponują bogatym doświadczeniem oraz odpowiednim potencjałem podkreśla Marcin Kowalski, przewodniczący Rady EdTech Konfederacji Lewiatan.

Firmy EdTech wyraziły gotowość do udziału w konsultacjach branżowych Ministerstwa Rozwoju i Technologii, zaplanowanych od sierpnia br. Wypracowane zostaną wtedy narzędzia, dzięki którym polskie przedsiębiorstwa otrzymają niezbędną pomoc ze strony administracji rządowej dla swoich działań.