Aktualności, Wieści z firm

Outplacement w Twojej firmie – proces, który ma niebagatelne znaczenie

Programy outplacement są często niedocenianą wartością, jaką organizacja może zaoferować pracownikom. To ważne działanie, które powinno być nieodłącznym elementem każdej organizacji, jest niezwykle istotne. Dobrze zbudowane programy pomagają pracownikom w radzeniu sobie z negatywnymi skutkami utraty pracy oraz skutecznie wspierają ich w procesie powrotu na rynek. O tym, jak ważny jest outplacement, a także dlaczego tak istotna jest dbałość o talenty, mówi Agnieszka Krzemień, liderka w ManpowerGroup Talent Solutions.

Zmiany zawodowe i konieczność poszukiwania nowej pracy to bardzo trudne momenty w życiu każdego człowieka. Utrata pracy znalazła się na 8 miejscu wśród 43 stresujących wydarzeń na skali stresu Thomasa Holmesa i Richarda Rahe’a. Zależnie od sytuacji, dla niektórych idea zmiany może być stymulująca czy też ekscytująca, u innych ludzi może budzić uczucie niepewności, lęku, czy wręcz paraliżującego strachu. W każdym razie dla wielu jest złożoną kombinacją zmieniających się emocji oraz reakcji – nie ma dwóch osób odbierających zmianę w ten sam sposób. Szczęśliwie, zmiana ścieżki kariery nie musi być ponurą spiralą zdarzeń. Początkowe uczucie gniewu czy szoku przechodzi z czasem w akceptację, optymistyczne nastawienie i oczekiwanie nowego.

Czym jest outplacement?

Outplacement to usługa wspierająca w znalezieniu nowego zatrudnienia pracowników, którzy z różnych przyczyn muszą opuścić swoje dotychczasowe miejsce pracy. Usługa ta jest zazwyczaj oferowana przez pracodawcę jako część pakietu socjalnego lub odprawy. Outplacement jest szczególnie ceniony w sytuacjach zwolnień grupowych, reorganizacji firmy czy likwidacji stanowisk.

Potrzebujesz wsparcia w rozwoju talentów lub przygotowaniu procesu outplacementu? Skontaktuj się z nami, sprawdź jak możemy wesprzeć Cię we wszystkich tych procesach.

Proces ten może być implementowany w firmach z różnych sektorów – zarówno w dużych korporacjach, jak i w mniejszych przedsiębiorstwach. Jest rekomendowany w organizacjach, które dbają o swój wizerunek jako odpowiedzialny pracodawca, oraz w tych, które chcą zapewnić wsparcie swoim pracownikom w trudnych momentach przejścia przez zmianę. 
Program outplacementu jest kompleksowym działaniem, dostosowanym do indywidualnych potrzeb pracownika. Obejmuje zarówno wsparcie psychologiczne, takie jak pomoc w przepracowaniu emocji związanych ze zwolnieniem i przygotowanie do zmiany, coaching kariery, zbadanie możliwości odnalezienia się na rynku pracy, szerokie wsparcie w poszukiwaniu ofert, ale także pomoc w przygotowaniu CV, profilu na LinkedIn. Program ten pokazuje techniki wspierające w znalezieniu nowego pracodawcy, jak również przygotowuje do rozmów kwalifikacyjnych. Outplacement jest okazją do podniesienia kompetencji poprzez szkolenia zawodowe, a także te umożliwiające przekwalifikowanie.

Kluczowy w programach outplacementu jest kontakt z dedykowanym konsultantem, który towarzyszy danej osobie w procesie. Indywidualne sesje coachingu kariery to okazja do skupienia się w większym stopniu na potrzebach i zdefiniowaniu planu dalszego rozwoju zawodowego. Ważnym elementem są rozwiązania cyfrowe, w tym dostęp do platform online z materiałami edukacyjnymi czy narzędziami do monitorowania rynku pracy. Podczas aktywnego procesu outplacement kandydaci zachęcani są także to uczestnictwa w organizowanych spotkaniach networkingowych, które mogą być pomocne w nawiązaniu wartościowych kontaktów zawodowych. 

Oferowanie pracownikom programów outplacement jest ważnym elementem strategii firm, świadczy o ich etycznym podejściu do procesu zwalniania pracowników, a także pomaga w budowaniu pozytywnego wizerunku pracodawcy na rynku.

Warto zatem, aby pracownik otrzymał nie tylko odprawę pieniężną, ale również profesjonalne wsparcie ekspertów rynków pracy by sprawnie powrócić na rynek pracy. 
Zaopiekowanie odchodzącymi pracownikami – jakie korzyści ze sobą niesie?
Firmy powinny dbać o pracowników opuszczających ich organizacje, a wsparcie outplacement jest kluczowe. Firmy i liderzy, którzy są zmuszeni są do redukcji zatrudnienia, często błędnie uważają, że dotknięci są tym procesem tylko ci, którzy zostali zwolnieni. Prawdą jest jednak, że pozostali pracownicy również to odczuwają. W konsekwencji, niepewność, którą odczuwają wszyscy pracownicy prowadzi to do spadku produktywności, pogorszenia postrzegania firmy jako pracodawcy godnego zaufania oraz przywództwa w organizacji. Pracownicy pozostający w organizacji po redukcji zatrudnienia mogą doświadczać wzrostu niepokoju w kwestii swojej przyszłości w firmie oraz negatywnych emocji wobec współpracowników czy też wzrostu stresu. To z kolei może skutkować zwiększonymi błędami, spadkiem jakości obsługi klienta oraz negatywnym wpływem na wizerunek marki firmy. Niezabezpieczony proces zwolnień może być szkodliwy dla stabilności i efektywności firmy.

Wsparcie pracowników w ich drodze do nowego etapu zawodowego jest istotne również dla pozostających w organizacji pracowników. Otrzymują oni wówczas informację o tym, że firma wpiera swoich ludzi na każdym etapie życia zawodowego, również jak wówczas, gdy pracownik wychodzi z organizacji. To pozwala także chronić markę pracodawcy i kulturę organizacyjną firmy, jest kluczowe dla zapewnienia sukcesu organizacji w przyszłości. Budowanie firmy w ten sposób sprawia, że staje się ona dla pracowników organizacją z wyboru. Podsumowując, wsparcie outplacement jest niezwykle istotne dla firm dbających o swoich pracowników w każdym momencie. 

Outplacement – korzyści dla pracowników

Outplacement pomaga pracownikowi w radzeniu sobie z negatywnymi skutkami utraty pracy oraz skutecznie wspiera w procesie powrotu na rynek pracy. Korzyści jest wiele. 

  • Redukcja stresu związanego z utratą pracy: Programy outplacement mogą pomóc talentom w radzeniu sobie ze stresem poprzez zapewnienie im wsparcia emocjonalnego, doradztwa niezbędnego w zmianie, a także narzędzi do skutecznego szukania nowego zatrudnienia.
  • Skrócenie czasu potrzebnego na powrót do równowagi psychicznej: Średni czas potrzebny na odzyskanie równowagi psychicznej po utracie pracy to około 2 lata. Programy outplacement poprzez m.in. zapewnienie struktury, wsparcia oraz narzędzi niezbędnych do aktywnego szukania nowego zatrudnienia mogą przyspieszyć powrót do pełnego życia zawodowego. Dodatkowo wpływają na poprawę pewności siebie i motywacji kandydatów.
  • Minimalizacja spadku dochodów: Osoby zwolnione z pracy zwykle doświadczają długoterminowego spadku zarobków w porównaniu z osobami, które nie straciły pracy. Programy outplacement mogą pomóc w minimalizacji tych konsekwencji. Eksperci wspierają kandydatów poradami dotyczącymi negocjacji wynagrodzenia, doskonalenia umiejętności zawodowych czy skutecznego pozyskiwania nowych możliwości zatrudnienia.

Istotą radzenia sobie ze zmianami jest, aby się im nie opierać, lecz je zrozumieć i wyciągać z nich wnioski. Dodatkowo, warto podkreślić, że umiejętność zarządzania zmianą jest kluczową kompetencją wymaganą na dzisiejszym rynku zatrudnienia.

Porozmawiajmy o tym, jak Right Management może wesprzeć Twoją organizację w procesie zmian.

Agnieszka Krzemień
Right Management Lead
agnieszka.krzemien@pl.manpowergroup.com