Aktualności

Nagrody STUKOT’56 rozdane

Znamy zwycięzców nagrody STUKOT ’56, która została ustanowiona w celu promocji wartości, w imię których protestowali robotnicy w Poznaniu 28 czerwca 1956 roku. Podczas Gali, która obyła się w przeddzień obchodów Poznańskiego Czerwca w targowej Iglicy, wręczono honorowe statuetki przyznane przez Kapitułę konkursu w trzech kategoriach: O Boga, Za wolność, Za prawo i chleb.

Nagroda STUKOT ‘56 została ustanowiona w 2022 roku przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości i Grupę MTP w celu promocji wartości, w imię których protestowali robotnicy w Poznaniu 28 czerwca 1956 roku w pierwszym zrywie wolności przeciwko komunistycznemu totalitaryzmowi.

Poprzez ustanowienie takiej nagrody, którą jest statuetka w kształcie okuloka, poszukujemy osób, instytucji, fundacji i stowarzyszeń, które współcześnie swoimi działaniami i dokonaniami świadczą o nieprzemijalności wartości Poznańskiego Czerwca 1956 roku,  urzeczywistniając je w naszych czasach. Nowoczesne świętowanie to już nie tylko kwiaty, znicze i przemówienie, choć też bardzo cenne, ale także poszukiwania współczesnych odniesień i percepcji tak ważnej dla nas, dla naszej Ojczyzny historii – mówił Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

W kategorii „ O Boga”,  za konsolidowanie lokalnych społeczności, budowanie wspólnoty wokół historii i tradycji, na fundamencie uniwersalnych wartości chrześcijańskich, za dzielenie się i propagowanie Dobra, nagrodę otrzymała Fundacja Orszak Trzech Króli, która jest pomysłodawcą i organizatorem przemarszów ulicami polskich miast, odbywających się w uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną też świętem Trzech Króli.

W drugiej edycji nagrody „Stukot”, w kategorii „Za wolność”, nagrodę otrzymał Major Zenon Wechmann, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz prezes Wielkopolskiego Oddziału Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Laureat od wielu lat zaangażowany jest w upamiętnianie historii Narodu Polskiego. Wyjątkowo dba o to, aby młode pokolenie zapoznało się z dziejami konspiracji antykomunistycznej troszcząc się o pamięć po zamęczonych i zamordowanych. Doprowadził do zorganizowania pochówku ofiar mordu przy ulicy Niegolewskich oraz symbolicznego upamiętnienia rozstrzelanych w podpoznańskich lasach.

W kategorii „ Za prawo i chleb” nagrodę otrzymało Stowarzyszenie Hospicjum Palium, które od lat zajmuje się opieką paliatywną opartą na współczuciu dla chorego i zrozumieniu potrzeb jego i jego rodziny, by zapewnić poprawę życia i godne umieranie.  Stowarzyszenie działa samodzielnie od 1996 roku. Przesłanie opieki paliatywnej odczytał bezbłędnie i zaszczepił w środowisku medycznym, w cieniu Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego, Prof. Jacek Łuczak. Placówka jest dziś chlubą miasta, regionu i kraju.

Galę uświetnił występ poznańskiego trębacza i kompozytora Macieja Fortuny, który wraz z zespołem wykonał premierowo specjalnie przygotowaną z okazji Gali kompozycję słowno-muzyczną pt. „Człowiek 1956”.

Podczas Gali premierę miała też wystawa  pt. „Monumentalna architektura Targu Poznańskiego w fotografii Romana Stefana Ulatowskiego”, prezentująca nieznane zdjęcia znajdujące się w zbiorach Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.