Aktualności

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina – Bezpieczny smartfon

Współczesny smartfon już dawno przestał być „tylko” telefonem. Dziś to centrum komunikacji ze światem i najbliższymi, centrum rozrywki, encyklopedia wiedzy, rejestrator aktywności sportowej, nawigacja samochodowa i można by tak jeszcze długo wymieniać. Telefon stał się dosłownie i w przenośni „centrum zarządzania naszym życiem”. Jak zatem zadbać o jego bezpieczeństwo, a tym samym bezpieczeństwo naszych danych? Na co zwracać szczególną uwagę?

Zdjęcie przestawiające korzystanie ze smartfona

Przede wszystkim zawsze powinniśmy pamiętać o stosowaniu zabezpieczeń, dzięki którym osoby trzecie, nawet, jeśli wejdą w posiadanie naszego urządzenia, nie będą mogły z niego korzystać. Zadbaj zatem o automatyczną blokadę ekranu, np. poprzez kod  PIN, hasło lub ustawienia biometryczne.

W trosce o nasz telefon, a także wszystkie dane, które na nim przechowujemy warto również zadbać o ich bezpieczeństwo w razie kradzieży, uszkodzenia lub utraty sprzętu. W tym celu należy tworzyć kopie zapasowe danych i przechowywać je w innym miejscu, np. chmurze. Dzięki temu będziemy je mogli odzyskać, w każdej sytuacji. Więcej o kopiach zapasowych dowiesz się na gov.pl.

Jeśli zgubisz swój smartfon lub masz podejrzenia, że ktoś go ukradł, możesz skorzystać z opcji „znajdź mój smartfon”. Sprawdź na swoim urządzeniu jak ją włączyć, i w jaki sposób z niej skorzystać w razie utraty sprzętu.

Korzystając z telefonu, zwłaszcza jako narzędzia do wykonywania transakcji bankowych, używania social mediów i sprawdzania poczty elektronicznej, pamiętaj, że są one łakomym kąskiem dla cyberprzestępców. Oszuści różnymi sposobami, zwłaszcza w oparciu o metody socjotechniki, mogą chcieć zainfekować je szkodliwym oprogramowaniem. Jeśli otrzymasz telefon z banku lub innej instytucji i ktoś będzie Cię namawiał do zainstalowania aplikacji, zachowaj czujność. Pamiętaj, aby nie działać pod wpływem emocji i presji czasu.  Zawsze weryfikuj wiarygodność informacji, jaką otrzymasz. Jeśli masz wątpliwość zadzwoń bezpośrednio do usługodawcy np. banku, firmy kurierskiej, serwisu sprzedażowego i wyjaśnij sprawę. 

Zachowuj czujność również w sytuacji, gdy otrzymasz wiadomość od swojego znajomego, który nieoczekiwanie prześle Ci link lub prosi o szybką pożyczkę lub kod do płatności online. Zanim klikniesz lub prześlesz danej, zadzwoń i upewnij się, czy ta wiadomość na pewno pochodzi od niego. 

Aby zwiększyć bezpieczeństwo swojego smartfona, zadbaj nie tylko o aktualizację urządzenia, ale także aplikacji, z których korzystasz, i używaj programów antywirusowych.

Z rozwagą pobieraj aplikacje na swój smartfon i zanim je zainstalujesz, zapoznaj się z ich regulaminem.  Zweryfikuj, jakie uprawnienia ma dana apka. Pobieraj je tylko z oficjalnych i dedykowanych do tego serwisów, a jeśli coś budzi Twoje wątpliwości, zrezygnuj.
Bezpieczeństwo Twojego smartfona, a tym samym danych, jakie na nim przechowujesz zależy od Ciebie. Dlatego zawsze stosuj zasadę ograniczonego zaufania i pamiętaj o podstawowych zasadach cyberhigieny. 

Ministerstwo Cyfryzacji