Termin: 30 stycznia 2023 – 3 luty 2023
Rejestracja: Zarejestruj się
PRACA 4.0 to wiedza o kluczowych zmianach i wyzwaniach na rynku pracy, o aktualnych inicjatywach w UE i w kraju, o skutecznych rozwiązaniach dla osób zarządzających obszarem HR? oraz doskonała okazja do podjęcia dyskusji i wymiany poglądów pomiędzy uczestnikami.
W gronie biznesu, praktyków HR, polityków, przedstawicieli administracji oraz świata nauki poszukamy odpowiedzi na pytania istotne dla pracodawców: Jak będzie wyglądał świat pracy w najbliższych latach? Jakie działania będą kluczowe dla działów HR i zdecydują o sukcesie firmy? Jak powinna wyglądać polityka rynku pracy, aby skutecznie integrować obywateli państw trzecich? Jakie inicjatywy czekają nas w Unii Europejskiej i w kraju? Jakiego wsparcia oczekują pracodawcy?
Wydarzenie ostatnich trzech lat uświadomiły nam, że w obliczu nagłych zmian umiejętność szybkiego reagowania odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu biznesem. Wybuch wojny w Ukrainie, kryzys energetyczny, zielona i cyfrowa transformacja, wyzwania demograficzne czy zmiana pokoleniowa wpływają na teraźniejszość i przyszłość rynku pracy. Czy rok 2023 pozwoli na rozwój kapitału ludzkiego w firmach czy też będzie batalią o utrzymanie miejsc pracy?
W niepewnym otoczeniu społeczno-gospodarczym, efektywne pozyskiwanie i utrzymywanie pracowników, zarządzanie różnorodnym środowiskiem w miejscu pracy, stanowi dla pracodawców wciąż stałe wyzwanie. Wymaga systematycznej zmiany podejścia. To kwestia poszukiwania nowych obszarów pozyskiwania kandydatów, budowania spójności zespołów, podnoszenia kwalifikacji i kompetencji, działania na rzecz budowania wizerunku.
Unijne inicjatywy w zakresie wykorzystania algorytmów, zautomatyzowanych procesów podejmowania decyzji w HR, prawa pracowników do odłączenia, płacy minimalnej czy podnoszenia dostępności i efektywności szkoleń wyznaczą nowe standardy. Dla przyszłej organizacji pracy, istotne będą spodziewane w 2023 r. zmiany Kodeksu pracy w zakresie pracy zdalnej, obowiązków informacyjnych czy work-life balance.
Praca 4.0 to wydarzenie, które posłuży inspiracją i pozwoli znaleźć odpowiedzi na nurtujące zarówno pracodawców pytania:
- w jakim kierunku zmierza krajowy, ale także unijny rynek pracy?
- szanse i wyzwania w integracji na rynku pracy obywateli Ukrainy oraz obywateli innych państw trzecich? Czy polski rynek jest konkurencyjny?
- gdzie poszukiwać nowych kandydatów na rynku pracy (silver economy, migracja, osoby bierne zawodowo)?
- jak technologie wspierają HR?
- jak zapewnić efektywne podnoszenie kwalifikacji i umiejętności?
- na jakie zmiany legislacyjne muszą się przygotować pracodawcy w 2023 roku, jak prawo pracy może wesprzeć przedsiębiorcę w nadchodzącym kryzysie?
- wypalenie zawodowe a quiet quitting – jak dbać o dobrostan pracowników?
- na co zwrócić uwagę w zarządzaniu różnorodnością w miejscu pracy
PROGRAM
08:45 – 09:15 Rejestracja i kawa powitalna
09:30 – 09:45 Wystąpienie otwierające
- Maciej Witucki, Prezydent Konfederacji Lewiatan
- Przedstawiciel Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej
09:45 – 10:45 Wyzwania rynku pracy w zmieniającej się rzeczywistości.
Jak będzie wyglądał rynek pracy w 2023 r.? Diagnoza głównych wyzwań z różnych perspektyw. Gdzie poszukiwać nowych kandydatów?
11:00 – 12:00 Pracodawcy i pracownicy w zielonej i cyfrowej transformacji. Automatyzacja procesów, rozwój technologii w HR, rozwój kwalifikacji i kompetencji.
12:10 – 13:10 Zarządzanie różnorodnością – migracja/work-life balance
13:10 – 13:40 Przerwa
13:40 – 14:00 Wystąpienie gościa specjalnego
14:10 – 15:10 Zmiany w prawie pracy. Czego możemy się spodziewać w najbliższych latach. Dyskusja ekspertów
Marcin Stanecki, Dyrektor Departamentu Prawa Pracy, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
MODERACJA: Robert Lisicki, Dyrektor Departamentu Pracy w Konfederacji Lewiatan
W dniach od 31 stycznia – 3 lutego 2023 r. odbędą się warsztaty online
1. dzień (31 stycznia 2023) – Ludzie w organizacji
2. dzień (1 lutego 2023) – Technologie w HR
3. dzień (2 lutego 2023) – Prawo pracy
4. dzień (3 lutego 2023) – TBC
Wydarzenie zostało przygotowane w ramach Inicjatywy Nr FWD-H-4 pt. „Model aktywizacji zawodowej obywateli Ukrainy” w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej “FWD” Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Inicjatywa jest finansowana przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy Norweskich i EOG.
![](https://lewiatan.org/wp-content/uploads/2022/11/logo-fundusze.png)