Szkolenia

Kongres Praca 4.0 „Przewidzieć jutro – rynek pracy w dobie niepewności”, 30 stycznia – 3 lutego

Termin: 30 stycznia 2023 – 3 luty 2023

Rejestracja: Zarejestruj się

PRACA 4.0 to wiedza o kluczowych zmianach i wyzwaniach na rynku pracy, o aktualnych inicjatywach w UE i w kraju, o skutecznych rozwiązaniach dla osób zarządzających obszarem HR? oraz doskonała okazja do podjęcia dyskusji i wymiany poglądów pomiędzy uczestnikami.

W gronie biznesu, praktyków HR, polityków, przedstawicieli administracji oraz świata nauki poszukamy odpowiedzi na pytania istotne dla pracodawców: Jak będzie wyglądał świat pracy w najbliższych latach? Jakie działania będą kluczowe dla działów HR i zdecydują o sukcesie firmy? Jak powinna wyglądać polityka rynku pracy, aby skutecznie integrować obywateli państw trzecich? Jakie inicjatywy czekają nas w Unii Europejskiej i w kraju? Jakiego wsparcia oczekują pracodawcy?

Wydarzenie ostatnich trzech lat uświadomiły nam, że w obliczu nagłych zmian umiejętność szybkiego reagowania odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu biznesem. Wybuch wojny w Ukrainie, kryzys energetyczny, zielona i cyfrowa transformacja, wyzwania demograficzne czy zmiana pokoleniowa wpływają na teraźniejszość i przyszłość rynku pracy. Czy rok 2023 pozwoli na rozwój kapitału ludzkiego w firmach czy też będzie batalią o utrzymanie miejsc pracy?

W niepewnym otoczeniu społeczno-gospodarczym, efektywne pozyskiwanie i utrzymywanie pracowników, zarządzanie różnorodnym środowiskiem w miejscu pracy, stanowi dla pracodawców wciąż stałe wyzwanie. Wymaga systematycznej zmiany podejścia. To kwestia poszukiwania nowych obszarów pozyskiwania kandydatów, budowania spójności zespołów, podnoszenia kwalifikacji i kompetencji, działania na rzecz budowania wizerunku.

Unijne inicjatywy w zakresie wykorzystania algorytmów, zautomatyzowanych procesów podejmowania decyzji w HR, prawa pracowników do odłączenia, płacy minimalnej czy podnoszenia dostępności i efektywności szkoleń wyznaczą nowe standardy. Dla przyszłej organizacji pracy, istotne będą spodziewane w 2023 r. zmiany Kodeksu pracy w zakresie pracy zdalnej, obowiązków informacyjnych czy work-life balance.

Praca 4.0 to wydarzenie, które posłuży inspiracją i pozwoli znaleźć odpowiedzi na nurtujące zarówno pracodawców pytania:

  • w jakim kierunku zmierza krajowy, ale także unijny rynek pracy?
  • szanse i wyzwania w integracji na rynku pracy obywateli Ukrainy oraz obywateli innych państw trzecich? Czy polski rynek jest konkurencyjny?
  • gdzie poszukiwać nowych kandydatów na rynku pracy (silver economy, migracja, osoby bierne zawodowo)?
  • jak technologie wspierają HR?
  • jak zapewnić efektywne podnoszenie kwalifikacji i umiejętności?
  • na jakie zmiany legislacyjne muszą się przygotować pracodawcy w 2023 roku, jak prawo pracy może wesprzeć przedsiębiorcę w nadchodzącym kryzysie?
  • wypalenie zawodowe a quiet quitting – jak dbać o dobrostan pracowników?
  • na co zwrócić uwagę w zarządzaniu różnorodnością w miejscu pracy

PROGRAM

08:45 – 09:15 Rejestracja i kawa powitalna

09:30 – 09:45 Wystąpienie otwierające

  • Maciej Witucki, Prezydent Konfederacji Lewiatan
  • Przedstawiciel Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej

09:45 – 10:45 Wyzwania rynku pracy w zmieniającej się rzeczywistości.
Jak będzie wyglądał rynek pracy w 2023 r.? Diagnoza głównych wyzwań z różnych perspektyw. Gdzie poszukiwać nowych kandydatów?

11:00 – 12:00 Pracodawcy i pracownicy w zielonej i cyfrowej transformacji. Automatyzacja procesów, rozwój technologii w HR, rozwój kwalifikacji i kompetencji.

12:10 – 13:10 Zarządzanie różnorodnością – migracja/work-life balance

13:10 – 13:40 Przerwa

13:40 – 14:00 Wystąpienie gościa specjalnego

14:10 – 15:10 Zmiany w prawie pracy. Czego możemy się spodziewać w najbliższych latach. Dyskusja ekspertów

Marcin Stanecki, Dyrektor Departamentu Prawa Pracy, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

MODERACJA: Robert Lisicki, Dyrektor Departamentu Pracy w Konfederacji Lewiatan

W dniach od 31 stycznia – 3 lutego 2023 r. odbędą się warsztaty online

1. dzień (31 stycznia 2023) – Ludzie w organizacji

2. dzień (1 lutego 2023) – Technologie w HR

3. dzień (2 lutego 2023) – Prawo pracy

4. dzień (3 lutego 2023) – TBC

Wydarzenie zostało przygotowane w ramach Inicjatywy Nr FWD-H-4 pt. „Model aktywizacji zawodowej obywateli Ukrainy” w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej “FWD” Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Inicjatywa jest finansowana przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy Norweskich i EOG.