Aktualności

Konferencja Prezydentów BusinessEurope (CoPres) – o konieczności wzmacniania unijnej konkurencyjności

Prezydenci federacji BusinessEurope spotkali się 25 listopada w stolicy Szwecji, aby przekazać na ręce premiera Szwecji Deklaracje sztokholmską, czyli listę priorytetów biznesu dla szwedzkiej prezydencji w Radzie UE, która rozpocznie się 1 stycznia 2023r.

Była to także okazja do dyskusji z przedstawicielami administracji Szwecji oraz Komisji Europejskiej nt. potrzeby wzmacniania konkurencyjności unijnej gospodarki w dobie kryzysu. Podczas CoPres w Sztokholmie dyskutowano także o przyszłości BusinessEurope i roli federacji pracodawców w trudnych dla UE czasach. Prezydent Lewiatana Maciej Witucki został wybrany wiceprezydentem BusinessEurope i specjalnym wysłannikiem ds. Ukrainy.

Dzień wcześniej, podczas gali w sztokholmskim ratuszu, mieliśmy okazję posłuchać premiera Szwecji, Ulfa Kristerssona z liberalno-konserwatywnej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej, który przedstawił najważniejsze obszary szwedzkiego przewodnictwa w UE. Według Kristerssona, Unia jest odpowiedzią na kryzys i tylko poprzez wspólny wysiłek pokonamy trudności, z którymi mierzy się Europa, jak wysokie ceny energii, inflacja, zagrożenie dla bezpieczeństwa ze strony Rosji i coraz słabsza pozycja UE globalnie. Premier wymienił priorytety prezydencji: po pierwsze Ukraina i wsparcie dla tego kraju, po drugie – zielona transformacja i uniezależnienie od dostaw z Rosji, po trzecie – konkurencyjność, oznaczająca konieczność budowania coraz silniejszego jednolitego rynku UE, wolny handel oraz wsparcie innowacji. Premier Kristersson podkreślił, że realizacja tej agendy nie jest możliwa bez bliskiej współpracy z biznesem.

Dyskusja o priorytetach szwedzkiej prezydencji była kontynuowana podczas CoPres w ramach wymiany zdań z Jessiką Roswall, szwedzką ministrą ds. UE. Roswall podkreśliła, że Ukraina i jej wsparcie jest najważniejszym priorytetem oraz że Europa powinna wziąć większą odpowiedzialność za własne bezpieczeństwo. Konkurencyjność firm europejskich musi być postawiona w centrum zainteresowania UE, poprzez: wzmocnienie znaczenia UE w wymiarze globalnym, lepszą jakość prawa, inwestycje w inowacyjność oraz przyciąganie talentów.

Gościem specjalnym CoPres był komisarz Thierry Breton, który zapewniał o wsparciu Komisji Europejskiej dla firm. Breton także podkreślił wagę wsparcia UE dla Ukrainy w kilku obszarach: wsparcie militarne (10bln euro przekazane przez UE); wsparcie gospodarki Ukrainy (18 bln euro na funkcjonowanie państwa); energia (Ukraina polega na UE w zakresie dostaw energii); migracja (Polska wykonała fantastyczną robotę, ale musimy się przygotować na kolejną falę uchodźców). Komisarz zauważył, że Putin wypowiedział kolejną wojnę Europie – wojnę w zakresie dostaw energii. Musimy, jako UE, wykonać duży wysiłek, aby zbudować odporność unijnej gospodarki. Henryka Bochniarz, Przewodnicząca Rady Głównej KL, apelowała do Breton oraz prezydentów federacji BE o europejską odpowiedź w zakresie wsparcia uchodźców z Ukrainy. Zauważyła, że jesteśmy w momencie krytycznym tej wojny, a decyzja jak ma się ona skończyć należy do Ukraińców. Bochniarz podkreśliła, że pomoc Ukrainie jest naszą, europejską odpowiedzialnością. Breton zgodził się z tymi argumentami i zapewnił o wsparciu ze strony KE. To, czego potrzebujemy w kontekście Ukrainy, to przywództwo, solidarność i jedność.