Aktualności, Pomoc dla Ukrainy

Jakich przedmiotów potrzebują walczący Ukraińcy? Apel ukraińskiego biznesu do przedsiębiorców

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Business Europe jest w kontakcie z ukraińskimi przedsiębiorcami i administracją, aby jak najlepiej zrozumieć sytuację związaną z funkcjonowaniem firm na Ukrainie oraz rozpoznać potrzeby naszych wschodnich sąsiadów.

W ramach tej współpracy, 8 kwietnia, odbyło się spotkanie BusinessEurope (europejskiej organizacji pracodawców do której należy Konfederacja Lewiatan) z Tarasem Kachką, wiceministrem gospodarki i przedstawicielem handlowym Ukrainy, który przedstawił ważny przekaz dla europejskich przedsiębiorców:

  • Ukraińskie firmy starają się funkcjonować normalnie w tych częściach Ukrainy, które nie są obecnie terenem działań wojennych, zachowując dotychczasową wymianę handlową z biznesem europejskim. Jest to niezwykle ważne przede wszystkim w przypadku sektora rolniczego, którego niezakłócone funkcjonowanie jest kluczowe ze względów humanitarnych oraz z uwagi na ochronę istniejących łańcuchów dostaw.
  • Przedsiębiorstwa, które przeniosły swoje biura za granicę ze względów bezpieczeństwa dalej prowadzą działalność z zagranicy, dostarczając produkty i usługi. Nawołuje się firmy europejskie do wznowienia działalności w Ukrainie. Pozytywnym sygnałem w tym zakresie jest z pewnością powrót misji UE do Kijowa.
  • Problemy w transporcie i logistyce pozostają dużym wyzwaniem i dotyczą w zasadzie wszystkich środków transportu – drogowego, kolei oraz morskiego. Pojawia się wiele wątpliwości wobec certyfikacji i ubezpieczenia dostaw. Państwo ukraińskie stara się w najbardziej wydajny sposób korzystać z istniejącej infrastruktury, nie będąc jednak w stanie zapobiec powstawaniu tzw. ‘wąskich gardeł’. Są one poważnym utrudnieniem nie tylko dla dostaw towarów codziennego użytku, ale również dostaw stali i wszelkiego rodzaju komponentów samochodowych, powodując znaczące opóźnienia. W związku z tym, BusinessEurope postara się zorganizować w następnych tygodniach dedykowany webinar poświęcony transportowi i logistyce.

Konkretne potrzeby  – lista produktów

Ukraińska Liga Przemysłowców i Przedsiębiorców (ULIE) oraz Ukraińskie Stowarzyszenie Biznesu i Handlu (UBTA) przygotowały listę produktów, o które proszą ukraińscy ochotnicy i oddziały obrony terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy:

  1. Mobilne generatory prądu
  2. Przenośne ładowarki do telefonów komórkowych
  3. Łopaty i worki do usypywania umocnień
  4. Rękawiczki, ciepłe buty i ubrania w różnych rozmiarach
  5. Młotki, siekiery, gwoździe
  6. Gruba folia polietylenowa
  7. Kamery termowizyjne
  8. Kamizelki kuloodporne 3* lub wyższe
  9. Hełmy
  10. Śpiwory
  11. Kamizelki obciążeniowe
  12. Wysokie buty, różne rozmiary
  13. Ciepłe rękawice
  14. Smar do broni palnej
  15. Ciepłe skarpety
  16. Bielizna termiczna

Pomoc można kierować do poniższych osób bezpośrednio lub za pośrednictwem BusinessEurope:

  • Dmytro Los, Prezes Zarządu UBTA, e-mail: los@ubta.com.ua, Tel. +380674470099.
  • Olena Kudliak, Dyrektor Generalna UBTA, e-mail: o.kudliak@ubta.com.ua, Tel. +380504160440
  • Svetlana Kutseva, Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej ULIE, tel. kom. +380503533402, Whatsapp +380687 452677, e-mail: ved3@uspp.org.ua).

Załącznik:Aktualizacja przepisów zawierającą ważne informacje na temat ukraińskiej ustawy liberalizującej import poprzez zawieszenie stosowania podatku VAT i akcyzy w odniesieniu do dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku, w tym pojazdów osobowych importowanych przez osoby fizyczne, przekazana przez Ukraińskie Stowarzyszenie Biznesu i Handlu (UBTA), przekazana przez Ukraińskie Stowarzyszenie Biznesu i Handlu (UBTA).