Aktualności, Wieści z firm

Farma Zwartowo wśród zwycięzców Rankingu Zielonych Inicjatyw

Podczas pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach ogłoszone zostały zwycięskie projekty w ramach konkursu „Ranking Zielonych Inicjatyw”. Wśród pięciu nagrodzonych zielonych inwestycji znalazła się także farma Zwartowo – największa farma fotowoltaiczna w Europie Środkowo-Wschodniej zrealizowana przez firmy Respect Energy oraz Goldbeck Solar.      

Ranking Zielonych Inicjatyw to prestiżowy przegląd najciekawszych, najbardziej pomysłowych i efektywnych przedsięwzięć oraz inwestycji służących ograniczeniu wpływu działalności gospodarczej na środowisko i klimat.

Odbierając nagrodę podczas wieczornej gali wieńczącej pierwszy dzień Kongresu, prezes Sebastian Jabłoński zapewnił, że farma Zwartowo jest zapowiedzią kolejnych inwestycji w duże projekty fotowoltaiczne planowane przez Respect Energy:

„Cieszę się, że farma zbudowana wspólnie z naszym niemieckim partnerem – Goldbeck Solar – znajduje uznanie jako ważna inwestycja w sektorze odnawialnych źródeł energii. Coraz większa grupa naszych klientów świadomie sięga po zieloną energię. To rosnące zapotrzebowanie jeszcze bardziej utwierdza nas w przekonaniu o konieczności realizacji kolejnych dużych inwestycji fotowoltaicznych. Jesteśmy na to gotowi.”

Obecny na gali prezes firmy Goldbeck Solar, Joachim Goldbeck wskazał jak istotne jest zapewnienie bezpiecznej, zielonej energii:

„W obliczu ostatnich wydarzeń geopolitycznych w naszej części Europy, widzimy że dostęp do stabilnej i taniej energii pochodzącej z zielonych źródeł jest sprawą fundamentalną. Jesteśmy zaszczyceni przyznanym wyróżnieniem, i cieszymy się że nagrodzona inwestycja jest rezultatem naszej owocnej współpracy z firmą Respect Energy”.

Farma fotowoltaiczna Zwartowo zlokalizowana w województwie pomorskim, jest największą tego typu inwestycją w Europie Środkowo-Wschodniej. Oficjalne otwarcie farmy Zwartowo nastąpiło pod koniec września 2022 r. W wyniku zakończonej pierwszej fazy inwestycji farma fotowoltaiczna wyposażona została w panele słoneczne o mocy 204 MWp. Druga faza inwestycji, zaplanowana na 2023 r. powiększy jej całkowitą moc do 290 MWp. Farma zlokalizowana na powierzchni 300 ha docelowo dostarczy zieloną energię do około 153 tys. gospodarstw domowych.

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach to największe wydarzenie biznesowe w Europie Środkowo-Wschodniej. Tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się w dniach 24-26 kwietnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.