Aktualności, Wieści z firm

EWG Taczalin i Respect Energy podpisały umowę PPA do 2031 roku

EWG Taczalin i Respect Energy podpisały umowę PPA (Power Purchase Agreement) na prawie 8 lat. W ramach umowy, EWG Taczalin będzie dostarczać Respect Energy i jej klientom 100 GWh zielonej energii rocznie.

Zawarte porozumienie stanowi jedną z największych obowiązujących w Polsce umów typu PPA. Kolejne porozumienie PPA w portfelu Respect Energy to nie tylko odpowiedź na zawirowania na rynku energii ale także gwarancja stabilnego przepływu energii dla naszych klientów na kolejne lata – stwierdził Sebastian Jabłoński, Prezes Grupy Kapitałowej Respect Energy.

Umowa między EWG Taczalin a Respect Energy podpisana została na niemal osiem lat i zacznie obowiązywać od 1 marca 2024 roku. Respect Energy odbierze rocznie 100 GWh zielonej energii dla swoich klientów.

“Dla farmy wiatrowej długoterminowa umowa PPA oznacza wysoki stopień stabilności w zakresie planowania przyszłości. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że mogliśmy współpracować z Respect Energy jako wiarygodnym i kompetentnym partnerem, który sprzedaje zieloną energię elektryczną konsumentom końcowym” powiedział Philipp Richter, Dyrektor Zarządzający Uniplan Management, zarządcy aktywów farmy wiatrowej Taczalin.

Energia dostarczana firmie Respect Energy pochodzić będzie z farmy wiatrowej Taczalin – jednej z największych farm wiatrowych w Polsce o łącznej mocy 45.1 MW, zlokalizowanej na Dolnym Śląsku i zarządzanej przez firmy Uniplan i VSB Energie Odnawialne Polska. Wyposażona w 22 turbiny, farma Taczalin została oddana do użytku w listopadzie 2013 roku.

“Z przyjemnością kontynuujemy proces zawierania umów PPA w Polsce, podpisując drugą z rzędu umowę PPA dla tej farmy wiatrowej. Wspólnie z Uniplan, VSB staje się solidnym i wiarygodnym partnerem dla farmy wiatrowej Taczalin, zarządzając elektrownią i dostarczając stabilne źródło przychodów od wiarygodnego odbiorcy – Respect Energy” wskazał Hubert Kowalski, Prezes Zarządu VSB Energie Odnawialne Polska sp. z o. o. i EWG Taczalin sp. z o. o.

Według danych rynkowych Pexapark, którego zespół doradczy wspierał transakcję, umowa ta stanowi największą umowę PPA podpisaną z dostawcą energii elektrycznej w Polsce w tym roku kalendarzowym. Do tej pory w kraju ogłoszono 16 umów PPA (korporacyjnych lub użyteczności publicznej) w 2023 r., co wskazuje na zdrowy popyt na polską energię odnawialną.

“Długoterminowe umowy PPA nadal oferują polskim sprzedawcom i odbiorcom atrakcyjne zabezpieczenie na niestabilnym rynku energii oraz sposób na wydobycie maksymalnej wartości z zainstalowanej bazy aktywów energii wiatrowej. Chcielibyśmy pogratulować EWG Taczalin zapewnienia sobie stabilnego strumienia przychodów na nadchodzące lata” – powiedziała Ann Cocquyt, PPA Transactions – Regional Lead CWE, Pexapark.

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą dla Wytwórców OZE