Prognoza zatrudnienia na IV kwartał 2024 roku dla sektora dóbr & usług konsumenckich pokazuje, że organizacje planują położyć nacisk na rozwój zespołów. Od początku października do końca grudnia 37% firm tego obszaru chce zatrudniać nowych pracowników, natomiast możliwość redukcji etatów przewiduje jedynie 11% przedsiębiorstw. Większość pracodawców nie chce zmian w zespołach, aż 46% deklaruje pozostawienie dotychczasowej struktury kadrowej, a tylko 6% nie zna jeszcze planów personalnych na najbliższe miesiące. Takie dane przedstawia raport „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”, w ramach którego organizacje zdradzają swoje plany rekrutacyjne na ostatni kwartał tego roku.
Analiza ManpowerGroup pokazuje, że w ostatnim kwartale 2024 roku plany rekrutacyjne pracodawców z branży dóbr & usług konsumenckich są optymistyczne – prognoza netto zatrudnienia, będąca barometrem rynku pracy i prezentująca plany firm związane z pozyskiwaniem nowych kadr, wyniosła bowiem +25%. To 3 najwyższy wyniki spośród wszystkich 8 analizowanych sektorów. Wskaźnik ten wzrósł o 13 punktów procentowych w porównaniu z III kwartałem 2024 roku, a także o 8 punktów procentowych w ujęciu rocznym.
– Dane o prognozach zatrudnienia w branży dóbr i usług konsumenckich napawają optymizmem zarówno w kontekście rynku pracy, jak i samej gospodarki. Należy jednak pamiętać, że ostatni kwartał roku jest zazwyczaj najkorzystniejszym czasem dla tego obszaru. Wpływa na to oczywiście sezonowość związana z okresem świątecznym, a także intensywny sezon sprzedażowy w branżach retail, czy e-commerce generowany wyprzedażami, a także wzmożonym okresem zakupowym – mówi Marcin Bielawski, ekspert rynku pracy, manager regionu w Manpower, dodaje też, że mimo wielu obaw, różnych danych makroekonomicznych, polski rynek pracy daje znaczące sygnały przyszłej koniunktury i przy trudnych warunkach, zachowuje się stabilnie. – Ma to bardzo pozytywny wpływ na gospodarkę, bowiem zwiększona konsumpcja napędza inne gałęzie gospodarki, począwszy od produkcji, a skończywszy na logistyce. Obserwujemy, że liczba ofert pracy utrzymuje się na stabilnym poziomie, a w IV kwartale prognozujemy ich wzrost. Po stronie popytu na rynku pracy również obserwujemy większą aktywność – stwierdza ekspert.
Według Marcina Bielawskiego najwięcej ofert można spodziewać się w obszarze podstawowych stanowisk magazynowych oraz w sprzedaży. – Na perspektywy zatrudnienia szczególnie duży wpływ mają firmy działające w branży retail oraz e-commerce, które w IV kwartale notują największą dynamikę sprzedaży, generując znaczące przyspieszenie w innych sektorach np. logistyce. Ma to przełożenie na rynek pracy ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na sezonowych pracowników. Ostatnie miesiące roku to czas, w którym potrzeby rynku pracy znacząco wzrastają, a zatrudnienie mogą znaleźć osoby, które są otwarte na podjęcie pracy dorywczej, jak np. studenci – podsumowuje.
– Już wczesną jesienią pojawiają się zgłoszenia kandydatów gotowych do pracy sezonowej w ostatnim kwartale. To wszystko świadczy o dobrym przygotowaniu wielu organizacji do piku sezonowego, niemniej jednak jest to okres o bardzo dużej dynamice i zmienności potrzeb. Firmy zabezpieczając procesy, wprowadzają niestandardowe modele wynagradzania czy organizacji pracy, a także zatrudniają osoby spoza swojego sektora. Wszystko po to, by sprostać wyzwaniem związanym z ostatnimi miesiącami roku – dodaje manager Manpower i podkreśla, że branża usług i dóbr konsumpcyjnych przygotowuje się do wyzwań sezonowych znacznie wcześniej, zabezpieczając już teraz swoje procesy, szczególnie w zakresie zatrudnienia.
Co oznacza rewolucja technologiczna dla sektora dóbr & usług konsumenckich?
– Branża usług i dóbr konsumenckich należy do obszarów, które najbardziej angażują się w wykorzystanie nowych technologii. Sprzedaż wspierają nowoczesne kanały promocji, takie jak targetowane kampanie reklamowe, a sztuczna inteligencja jest wdrażana zarówno w procesie komunikacji, jak i pomaga zwiększyć efektywność materiałów promocyjnych. Usprawnienia operacyjne, automatyzacja zarówno sprzedaży jak i dostarczenia produktu, mają istotny wpływ na rynek pracy. Oprócz zmian ilościowych w poszczególnych procesach, dzięki automatyzacji ograniczana jest manualna praca, obserwujemy również ewolucje kompetencji. Tradycyjne specjalizacje ustępują innym kwalifikacjom, takim jak wykorzystanie nowych narzędzi, czy umiejętność pracy z różnorodnymi klientami, co jest efektem między innymi zmian pokoleniowych – komentuje Marcin Bielawski, manager regionu w Manpower.
Dane dla Polski na tle regionu EMEA
Raport ManpowerGroup przedstawia także dane odnoszące się do planów rekrutacyjnych organizacji w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA). Badanie pokazuje, że pracodawcy branży nauk dóbr & usług konsumenckich tego obszaru patrzą na IV kwartał 2024 roku z nieco mniejszym optymizmem niż organizacje z Polski, choć wciąż jest to pozytywna perspektywa. Prognoza netto zatrudnienia w tym sektorze dla regionu EMEA na okres od października do końca grudnia wyniosła bowiem +23%. Intensyfikację działań rekrutacyjnych przewiduje 37% organizacji, 16% bierze pod uwagę konieczność redukcji etatów, natomiast 4% firm nie zna planów rekrutacyjnych na nadchodzące miesiące. 43% przedsiębiorstw z branży nauk dóbr & usług konsumenckich EMEA zadeklarowało, że chce pozostawić zatrudnienie na niezmienionym poziomie.
Monika Majewska
Senior PR & Content Marketing Specialist ManpowerGroup Polska