Aktualności

Apel BusinessEurope do Rady Europejskiej o szybkie wdrożenie REPower EU

BusinessEurope, do którego należy Konfederacja Lewiatan, wystosowało apel do Rady Europejskiej ws. szybkiego wdrożenia planu REPowerEU.

Inicjatywa ta ma na celu sprostanie aktualnym wyzwaniom stojącym przed naszą europejską wspólnotą poprzez utrzymanie wsparcia dla Ukrainy, stworzenie długofalowej strategii energetycznej oraz zbudowanie silnego sektora obronnego w Europie.

Wspieranie Ukrainy przy zachowaniu gospodarczej pozycji UE

BusinessEurope stanowczo potępia inwazję Rosji na Ukrainę. Jesteśmy głęboko przekonani, że UE musi stać na straży prawa międzynarodowego i robić wszystko, co w jej mocy, by wspierać Ukrainę i jej mieszkańców. Od pierwszego dnia agresji w pełni popieramy nałożone na Rosję sankcje. Firmy europejskie podjęły niezbędne działania, aby dostosować się do tych sankcji, pomimo istotnych konsekwencji finansowych. Sankcje te muszą być dobrze ukierunkowane i starannie opracowane, aby zachować siłę gospodarczą Europy, która jest naszym głównym atutem.

Obecnie przedsiębiorstwa europejskie starają się uporać ze skutkami wojny na Ukrainie oraz pozostałymi zakłóceniami dostaw związanych z kryzysem COVID. Rządy i władze na szczeblu unijnym i krajowym muszą zrobić wszystko, co w ich mocy, aby uniknąć nakładania nowych obciążeń na przedsiębiorstwa. Muszą one dostosować wszystkie polityki UE do nowej rzeczywistości i uprościć procedury zatwierdzania projektów inwestycyjnych w UE, zgodnie z zaleceniami Konferencji w sprawie przyszłości Europy. UE musi także rozważyć alternatywne źródła dostaw surowców i znaleźć nowe możliwości rynkowe dla naszych firm.

Podobnie jak we wszystkich obszarach polityki, zwiększone środki udostępnione w celu przyspieszenia rozwoju filaru obronnego UE będą musiały być wykorzystane w sposób efektywny. Należy poprawić synergię między sektorem publicznym i prywatnym, w tym w zakresie badań i innowacji. Z zadowoleniem przyjmujemy niedawne utworzenie w Europejskiej Agencji Obrony centrum innowacji w dziedzinie obronności UE.

Podobnie jak wiele innych podmiotów, nasze przedsiębiorstwa podejmują konkretne działania w celu zapewnienia pomocy humanitarnej i wsparcia osób uciekających z rejonów walk. Należy zapewnić odpowiednią pomoc krajom i regionom UE, które przyjmują uchodźców z Ukrainy.

Tymczasowe działania w odpowiedzi na kryzys energetyczny i długofalowa polityka energetyczna UE

BusinessEurope z zadowoleniem przyjmuje Tymczasowe Ramy Kryzysowe opublikowane przez Komisję Europejską 23 marca 2022 roku. Jednak niektóre z warunków przyznawania rekompensat są zbyt rygorystyczne. Konieczne jest szybkie i ukierunkowane działanie na poziomie UE, aby podwyżki cen energii miały charakter tymczasowy. Należy poprawić koordynację tymczasowych krajowych reakcji na kryzys energetyczny na poziomie UE, aby zagwarantować równe warunki konkurencji.

W marcowym komunikacie REPowerEU Komisja Europejska zaproponowała państwom członkowskim tzw. podatek nadzwyczajny od „inframarginalnych” zysków osiąganych przez niektórych wytwórców energii elektrycznej. Podatek taki mógłby potencjalnie przyczynić się do obniżenia wyjątkowo wysokich cen w krótkim okresie, ale w dłuższej perspektywie grozi wzrostem kosztów finansowania inwestycji energetycznych i zakłóceniem rynku.

BusinessEurope uważa na obecnym etapie, że istniejące zasady rynkowe nie są dysfunkcyjne, a zmiany cen są napędzane przez czynniki zewnętrzne. Jednocześnie konieczne jest wprowadzenie dodatkowych środków dla przedsiębiorstw w celu zabezpieczenia się przed wysokimi cenami energii lub głębsza ocena, w jaki sposób długoterminowe opcje projektowe mogą najlepiej wspierać dekarbonizację przemysłu.

Zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii ma zasadnicze znaczenie. BusinessEurope popiera cel planu REPowerEU, jakim jest dywersyfikacja dostaw energii do Europy w celu stopniowego uniezależniania się od Rosji. Należy jednak zachować realistyczny pogląd w odniesieniu do potencjalnego zastąpienia importu gazu ziemnego. Wraz z wprowadzeniem odnawialnych, jądrowych i innych niskoemisyjnych źródeł energii, a także środków efektywności energetycznej, należy rozważyć dalsze poszukiwania i produkcję gazu ziemnego w Europie.

Konfederacja Europejskiego Biznesu z zadowoleniem przyjmuje propozycję legislacyjną Komisji Europejskiej, stanowiącą część planu REPowerEU, dotyczącą wprowadzenia w każdym kraju „obszarów energii odnawialnej”, z krótszymi terminami przyznawania pozwoleń, wynoszącymi 1 rok, oraz dalszego skrócenia procesu przyznawania pozwoleń na projekty z zakresu repoweringu do sześciu miesięcy. Propozycje te muszą zostać szybko przyjęte.

Należy również przyspieszyć realizację szerokiej gamy przedsięwzięć przemysłowych i infrastrukturalnych. W szczególności należy pilnie ukończyć kluczowe połączenia międzygraniczne, aby poprawić połączenia między europejskimi sieciami elektroenergetycznymi i gazowymi. BusinessEurope jest zaniepokojona znacznymi opóźnieniami w realizacji projektów oraz tym, że niektóre projekty (np. dotyczące gazu ziemnego) mogą nie kwalifikować się do istniejących instrumentów finansowania UE.

Niedawne przerwy w dostawach rosyjskiego gazu do niektórych krajów UE podkreślają pilną potrzebę opracowania realistycznej i funkcjonalnej europejskiej strategii dywersyfikacji źródeł energii, przyspieszenia integracji europejskiego rynku energetycznego oraz okazania solidarności w celu sprostania krajowym wyzwaniom energetycznym i zachowania jedności Europy.

Liczymy na to, że Rada Europejska udzieli jasnych wskazówek i utoruje drogę do szybkiego przyjęcia i wdrożenia wiarygodnego planu REPowerEU. Od powodzenia tego planu zależeć będzie przyszłość gospodarki europejskiej.