Od początku wojny firmy zrzeszone w Polskim Forum HR, które jest członkiem Konfederacji Lewiatan, zatrudniły już blisko 3 tys. obywateli Ukrainy. Wsparcie w szukaniu pracy to nie jedyna forma pomocy, którą oferują.
Firmy członkowskie Polskiego Forum HR od pierwszych dni angażowały się w pomoc obywatelom Ukrainy. Należy pamiętać, iż na długo przed konfliktem współpracowały z kandydatami do pracy z tego kraju, skąd pochodzi blisko 40% zatrudnionych w Polsce pracowników tymczasowych.
– Nie tylko szeroka grupa pracowników tymczasowych to obywatele Ukrainy, ale także nasi konsultanci. Firmy członkowskie w pierwszej kolejności wspierały pracowników, którzy ściągali do Polski swoje rodziny i przyjaciół. Wiele z tych osób była gotowa jak najszybciej podjąć zatrudnienie w Polsce i ustabilizować swoją sytuację w naszym kraju – komentuje Anna Wicha, prezes Polskiego Forum HR.
Od wybuchu wojny firmy członkowskie zatrudniły ok. 3 tys. obywateli Ukrainy, w tym blisko 600 osób na podstawie zgłoszenia, wynikającego z nowych regulacji wprowadzonych specustawą.
– Stosunkowo długo czekaliśmy na nowe przepisy, które uregulują sytuację pobytową i prawo do pracy osób, które wjechały do Polski po 24 lutego, a następnie obejmą nowymi rozwiązaniami także osoby przekraczające inną niż bezpośrednią granicę. Ważne, że pierwsze przepisy pojawiły się nim upłynął czas najkrótszego z legalnych pobytów (15 dni). Dodatkowe wątpliwości pojawiły się w związku z zasadami stosowania w Polsce decyzji Rady Unii Europejskiej w przedmiocie ochrony czasowej. Dlatego też, jak wynika z danych Polskiego Forum HR, znaczna część osób, zatrudniona została na podstawie dotychczasowych, standardowych zasad, co uległo zmianie po wejściu w życie wspomnianych przepisów – komentuje Olga Gierada-Jabłonka, członek Zarządu Polskiego Forum HR.
Z danych wynika, iż od początku obowiązywania specustawy dokonano ponad 30 tys. zgłoszeń zatrudnienia obywateli Ukrainy. Około 700 tys. uchodźców otrzymało numer PESEL. Jak podaje MSWiA 50% tej grupy to dzieci, 44% kobiety do 65 roku życia, 3% mężczyźni do 65 roku życia, 3% seniorzy.
– Profil osób, które teraz przyjeżdżają jest skrajnie odmienny od kandydatów do pracy, z którymi pracowaliśmy do tej pory. Zaczynają się trudności z dostępnością ofert pracy dla kobiet, szczególnie tych o niskich kwalifikacjach, których jest najwięcej. Pracodawcy robią co mogą, ale, w szczególności w sektorze produkcji, rodzi to wiele trudności – dodaje Wojciech Ratajczyk, członek Zarządu Polskiego Forum HR.
Wiele firm członkowskich Polskiego Forum HR oferuje nie tylko pracę ale też dużo szersze wsparcie. Duża część ma strony internetowe w języku ukraińskim, gdzie publikuje nie tylko oferty pracy ale też informacje o innych formach pomocy, które oferują. Powstały ukraińskojęzyczne infolinie, firmy oferują wsparcie w znalezieniu zakwaterowania, miejsca w żłobkach czy szkołach. Organizowane są zbiórki i wolontariaty pracownicze.