65% przedsiębiorstw uważa, że w ostatnich sześciu miesiącach pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu. 33% nie widzi znaczącej zmiany, a dla 2% warunki się poprawiły. Najbardziej krytycznie oceniają rzeczywistość firmy małe – wynika z badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator.
badania biznes przedsiębiorcy
69% małych firm uważa, że warunki działalności gospodarczej pogorszyły się. Z taką oceną zgadza się 60% przedsiębiorstw średnich i tylko 42% dużych. Większość firm dużych (52%) nie zauważyło znaczącej różnicy w prowadzeniu biznesu.
Nastroje dotyczące prowadzenia firmy w nadchodzącym czasie w kontekście biznesowym są zróżnicowane: 53% menedżerów ma negatywne nastawienie, a 40% jest pozytywnie usposobiona. Przeważają nastroje niekorzystne. Dotyczy to firm małych i średnich.
53% firm ma negatywne nastawienie do prowadzenia biznesu. Tak uważa 55% małych, 54% średnich, ale tylko 34% dużych firm. Pozytywne nastawienie sygnalizuje 40%. Optymistycznie oceniają najbliższą przyszłość duże firmy. 64% spośród nich ma pozytywne nastawienie do prowadzenia biznesu w tym roku (w poprzednim badaniu ten odsetek wynosił 44%). Natomiast odsetek firm średnich, które myślą podobnie, osiągnął 42%.
Przedsiębiorców zapytano też, co myślą o prowadzeniu firmy w 2022 r., w kontekście zmian w prawie i działań administracji. 62% przedsiębiorstw obawia się takich zmian, w tym 65% małych, 59% średnich i 42% dużych. Tylko 25% firm ma pozytywne nastawienie (42% dużych, 28% średnich i 23% małych).
Cykliczne badanie nastrojów przedsiębiorców „Indeks Biznesu” przeprowadził w lutym br., na reprezentatywnej próbie przedsiębiorców, CBM Indicator na zlecenie Konfederacji Lewiatan.