Z Bolechowa do Berlina: e-autobusy Solarisa

Cztery Solarisy Urbino 12 electric wkrótce wyjadą na jedną z berlińskich linii. Na terenie zajezdni należącej do Berliner Verkehrsbetriebe, partnerzy projektu zaprezentowali innowacyjne pojazdy.

1 lipca autobusy wyjechały na testową linię, natomiast w regularnym ruchu pasażerskim cztery Urbino 12 electric zaczną kursować od połowy lata.

Berliński Urbino 12 electric jest pojazdem bezemisyjnym, co oznacza, że nie wydziela szkodliwych dla zdrowia spalin. Dodatkowo odznacza się prawie bezszelestną i pozbawioną drgań jazdą. Wprowadzenie na linię czterech nowych elektrycznych Solarisów oznacza redukcję emisji CO2 rzędu ok. 260 t rocznie. Aby otrzymać podobny efekt, należałoby zelektryfikować ok. 250 poruszających się po Berlinie aut osobowych.

Autobusy będą kursowały na trasie między Berlińskim Uniwersytetem Technicznym a Dworcem Südkreuz, zatrzymując się po drodze m.in. przy Dworcu ZOO. Będą wsparciem dla ważnych punktów przesiadkowych całej metropolii. Opisywane Urbino 12 electric wyposażone są w system szybkiego ładowania indukcyjnego PRIMOVE firmy Bombardier. Dzięki mocy ładowarek, wynoszącej 200 kW, będą potrzebowały kilku minut na doładowanie baterii. Wykonane przez firmę Bombardier baterie o pojemności 90 kWh, znajdują się na dachu. Ich uzupełnianie następuje ze stacji indukcyjnych, zlokalizowanych w obu punktach końcowych linii.

Dostarczone do Berlina elektryczne Solarisy wyposażone są w centralny silnik asynchroniczny o mocy 160 kW, który rozpędza pojazd do 65 km/h. Po zakończeniu testów, jeszcze tego lata, pojawią się w regularnym ruchu pasażerskim. Wtedy mieszkańcy stolicy Niemiec otrzymają kolejny po tramwajach, metrze oraz promach napędzanych energią solarną środek transportu zasilany elektrycznie. Projekt „E-Bus-Berlin” został dofinansowany przez Federalne Ministerstwo Transportu i Cyfrowej Infrastruktury kwotą 4,1 mln euro. Projektowi udziela naukowego wsparcia Berliński Uniwersytet Techniczny.

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater