Trolejbusy Solarisa jadą do Esslingen

Kontrakt na dostawę 4 innowacyjnych trolejbusów Trollino MetroStyle został podpisany przez konsorcjum Solaris Bus & Coach i niemieckiego Vossloh Kiepe ze spółką przewozów miejskich Städtischer Verkehrsbetrieb Esslingen (SVE). Dostawa dwóch pierwszych egzemplarzy zaplanowana jest na koniec 2015 r. Kolejne trafią do klienta w roku 2016.

Ponadstandardowe wyposażenie trolejbusów Trollino MetroStyle pozwoli im kontynuować kurs niezależnie od sieci trakcyjnej. Będzie to możliwe dzięki zamontowanym w pojeździe bateriom litowo-tytanowym o dużej pojemności, ładowanym podczas jazdy za pośrednictwem trakcji. Dodatkowo zastosowany zostanie system rekuperacji i pojazdy będą mogły odzyskiwać energię elektryczną w procesie hamowania.

Dostarczane 18,75-metrowe Trollino będą najdłuższymi trolejbusami dotychczas wyprodukowanymi przez Solarisa i jednocześnie najdłuższymi pojazdami polskiego producenta zbudowanymi w stylistyce MetroStyle.

System trakcyjny, układ napędowy oraz baterie dla przegubowych Trollino zostaną dostarczone przez firmę Vossloh Kiepe. Pojazdy będą posiadać napęd dwuosiowy, co oznacza, że dwa silniki elektryczne będą napędzały dwie z trzech osi pojazdów. Rozwiązanie to ma zapewniać odpowiednie przyspieszenie i możliwość elektrycznego hamowania, podczas którego następuje rekuperacja dużej ilości energii. W oświetleniu wewnętrznym, w reflektorach zewnętrznych oraz światłach do jazdy dziennej zostanie zastosowana technologia LED. Trollino będą posiadały 43 miejsca siedzące, z czego 11 dostępnych z niskiej podłogi.

Esslingen jest jednym z trzech miast w Niemczech posiadających sieć trolejbusową. Zakup Trollino z bateriami trakcyjnymi pozwoli spółce SVE Esslingen na wytyczenie nowych linii niezależnych od trakcji.

Trolejbusy Solaris są obecne na niemieckim rynku od 2010 r. W Eberswalde jeździ już 12 przegubowych Trollino 18. Esslingen będzie drugim niemieckim miastem, które ma w swojej flocie trolejbusy polskiego producenta.

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater