Tramino będzie jeździło w Olsztynie

W tej chwili po Poznaniu jeździ 46 tramwajów Solaris Tramino, kolejne dwadzieścia pojazdów pojawi się na torach tramwajowych w Jenie i Brunszwiku. We wtorek zapadła decyzja, że tabor pochodzący z firmy Solaris pojawi się na torach w Olsztynie.

Pierwszy prototypowy tramwaj Solaris Tramino pojawił się na poznańskich torach w 2011 roku, a czterdzieści pięć zamówionych tramwajów dostarczono w terminie od 23 kwietnia 2011 do 28 maja 2012. Tramwaje cieszą się pozytywną opinią wśród poznaniaków, a producent startuje w kolejnych przetargach. Poznańskie tramwaje trafią w 2013 roku do Jeny, a w 2014 roku do Brunszwiku.

Dziś ostatecznie rozstrzygnięto przetarg na dostawę tramwajów dla nowobudowanej sieci tramwajowej w Olsztynie. W przetargu wystartował poznański Solaris, bydgoska PESA oraz konsorcjum firm NEWAG oraz poznańskiego Modertransu. Początkowo procedurę przetargową wygrało konsorcjum firm, ale obaj konkurenci oprotestowali decyzję, twierdząc, że nie da się zbudować tak cichego tramwaju, jak twierdzi konsorcjum. Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła protesty, ale konsorcjum utraciło gwarancje bankowe. NEWAG oraz Modertrans zostały wykluczone z postępowania i nie złożyły odwołania w przewidzianym terminie. W związku z tym komisja przetargowa zadecydowała, że zwycięzcą zostanie druga najkorzystniejsza oferta, którą złożyła firma z podpoznańskiego Bolechowa.

Olsztyn zamówił piętnaście tramwajów, które będą dwukierunkowe, a objęte będą pięcioletnią gwarancją oraz zapewnieniem o minimum 25-letniej żywotności tramwaju. Ciekawostką jest to, że tramwaje będą wyposażone w bezprzewodowy dostęp do Internetu. Wartość kontraktu to 120,6 milionów złotych.

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater