Światowy Kongres Politologów w Poznaniu

Światowy Kongres Politologów miał odbyć się w Stambule, ale przeniesiono go do Poznania.Ze względów bezpieczeństwa.

W najbliższy weekend do Poznania przyjedzie 3 tys. politologów z 99 państw. Jan Mazurczak z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej wylicza, że naukowcy zostawią w mieście ok. 10 mln zł.

Na 24. – i pierwszym w naszej części Europy – Światowym Kongresie Politologii pojawią się reprezentanci wszystkich kontynentów. Najliczniejsi będą Amerykanie, Brazylijczycy i Francuzi. Tematem tegorocznego spotkania jest polityka w świecie nierówności. – Problemy współczesnych społeczeństw powodowane są przez różnego rodzaju nierówności, z których rodzą się konflikty – tłumaczy wybór tematu prof. Tadeusz Wallas, dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Uniwersytet podjął się organizacji wydarzenia wspólnie z miastem.

Miał się odbyć w Stambule

Kongres Nauk Politycznych, organizowany przez IPSA, czyli Międzynarodowe Towarzystwo Nauk Politycznych, odbywa się co dwa lata i jest jednym z najważniejszych wydarzeń dla politologów. Początkowo 24. Światowy Kongres miał się odbyć w Turcji, w Stambule, ale władze państwowe i organizatorzy wspólnie zadecydowali o jego przeniesieniu ze względu na bezpieczeństwo uczestników. O organizację wydarzenia starało się osiem miast. Wybór Poznania to duże wyróżnienie. W naszym mieście tylko w zeszłym roku odbyło się blisko 3 tys. kongresów i konferencji, w których wzięło udział ok. miliona osób. – Wciąż jednak brakuje w Poznaniu, ale również w Polsce, wielkich kongresów o międzynarodowym zasięgu – tłumaczy Jan Mazurczak, prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. – Jeśli dwa duże wydarzenia – kongres politologiczny i dentystyczny się powiodą, otworzą nam drzwi do organizacji podobnych przedsięwzięć.

Oprócz wymiaru promocyjnego, kongres przysłuży się również gospodarce. Dzięki zagranicznym gościom, branża hotelarska czy gastronomiczna dostanie dodatkowy zastrzyk gotówki. – Organizacja tego kongresu to celowa polityka miasta – podkreśla wiceprezydent Mariusz Wiśniewski. – Nikt nie dał naszemu uniwersytetowi miejsca w pierwszej trójce najlepszych uczelni w Polsce na stałe, a takie wydarzenia pomagają rozwijać się naszym naukowcom – dodaje.

Balcerowicz na zakończenie

Jan Mazurczak wylicza, że politolodzy zostawią w mieście ok. 10 mln zł. Goście będą mieli okazję do zapoznania się z Polską i poznańską kulturą. Na dworcu i lotnisku witać ich będą wolontariusze. Organizatorzy przygotowali też mapy z hotelami, restauracjami i ważnymi dla kongresu miejscami. Goście będą mogli wziąć udział w wycieczkach, dzięki którym lepiej poznają stolicę Wielkopolski. Od poniedziałku do czwartku na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbywać się będą sesje plenarne i wykłady badawcze. W środę w Auli Uniwersytetu zagra koncert wybitna pianistka, Angelin Chang. Tego samego dnia odbędzie się dzień polski. Na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa podczas paneli dotyczących naszego kraju, goście będą mogli lepiej poznać polską kulturę i sytuację polityczną. Wieczorem wszyscy spróbują polskiej kuchni. Codziennie wykład wygłaszać będzie badacz o światowej renomie. Kongres zakończy się w czwartek wykładem prof. Leszka Balcerowicza.

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater