Stowarzyszenie Księgowych w Polsce zaprasza na specjalny odczyt „Współczesne cyberzagrożenia w działalności firm i pracy księgowych”

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Terenowy w Poznaniu zaprasza na specjalny odczyt „Współczesne cyberzagrożenia w działalności firm i pracy księgowych”, który odbędzie się w dniu 26 września o godz. 17:00 (w Centrum Edukacji SKwP przy ul. Ziębickiej 18 w Poznaniu) i zostanie przeprowadzony przez specjalistów z Banku Pekao SA.

Brak świadomości cyberryzyk, stanowi dziś nie tylko zagrożenie dla firmowych pieniędzy, ale również dla bezpieczeństwa osobistego samych księgowych, jako źródło potencjalnej odpowiedzialności nie tylko dyscyplinarnej, ale również finansowej. Stąd wiedza na temat zagrożeń oraz znajomość najważniejszych technik obrony przed nimi jest niezbędna w pracy współczesnego księgowego.

Poniżej załączamy cytaty z raportu „Raport CERT Orange Polska za rok 2016” (dostępny tutaj – link https://www.cert.orange.pl/opracowania). Wynika z niego jednoznacznie, że skala zagrożeń płynących „z” i „w” cyberprzestrzeni już dziś jest znacząca i jeszcze będzie rosła. Nie przez przypadek autorzy raportu diagnozują, że grupą zawodową znajdującą się w obszarze szczególnego zainteresowania cyberprzestępców będą księgowi – strażnicy firmowych pieniędzy.

„Cyberprzestrzeń stała się naszym naturalnym środowiskiem i siłą rzeczy zagrożenia z „prawdziwego” świata przeniosły się również do internetu. (…) Wykrywanie incydentów i usuwanie ich skutków to jedno, ale wyedukowany użytkownik równie skutecznie sam może zapobiegać zagrożeniom. Czasy, gdy to nam instalowano wirusa minęły, teraz robimy to nieświadomie sami. Dziś cyberprzestępca nie musi się znać na złośliwym oprogramowaniu – zwyczajnie może je kupić.”

„Mimo prowadzonych na szeroką skalę (…) prób podniesienia świadomości internetowych zagrożeń, wielu internautów wciąż daje się oszukać i otwiera podejrzanie wyglądające załączniki, czy klika w linki w mailach, podszywających się pod znane marki.”

„Wiele wskazuje na to, że rok 2017 okaże się rokiem phishingu, przygotowywanego pod konkretne grupy zawodowe, co może znacznie wpłynąć na jego skuteczność. Księgowy z większym prawdopodobieństwem otworzy odpowiednio nazwany plik excela, a jeśli przestępca, usiłujący zaatakować naszą firmę znajdzie wcześniej na Facebooku czy Linkedin odpowiednich kandydatów, szanse jego powodzenia wyraźnie wzrosną.”

Zgłoszenia udziału w spotkaniu można dokonywać na adres poznan@skwp.pl.

 

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater