Stadler wykupił Solaris Tram

Stadler wykupił od Solaris Bus & Coach udziały w spółce joint venture Solaris Tram, stając się jedynym jej właścicielem. Transakcja jest związana ze sprzedażą Solarisa hiszpańskiej grupie CAF.

Przypomnijmy, że Solaris Tram rozpoczęło działalność operacyjną, jako joint venture Solaris Bus &Coach i Stadler, 1 kwietnia 2017 roku.

Przedsiębiorstwo specjalizuje się w konstruowaniu i lakierowaniu stalowych pudeł do produkcji tramwajów. Zatrudnia ponad 250 pracowników.

Po przejęciu Solarisa przez hiszpańską grupę CAS, wyłącznym właścicielem Solaris Tram został teraz Stadler, który zamierza zwiększyć moce produkcyjne zakładu w Środzie Wielkopolskiej.

Wkrótce rozpocznie się rozbudowa zakładu w Środzie Wlk., w efekcie czego obecna powierzchnia produkcyjna hal zostanie znacznie powiększona, a tym samym wzrośnie  jego wydajność, informuje Stadler.

Modernizacja zakładu umożliwi produkcję pudeł stalowych w najnowocześniejszej technologii spawania. Wartość inwestycji to 65 mln zł.

–  Zakup udziałów od SBC oraz inwestycja w zakład Solaris Tram to deklaracja dalszego rozwoju i potwierdzenie, że polski rynek jest dla nas bardzo istotny – powiedział Christian Spichiger, wiceprezes wykonawczy oddziału Europa Centralna w grupie Stadler.

Według niego, tak jak dotychczas, Solaris Tram wspólnie ze Stadler Polska będą uczestniczyć w przetargach na dostawę nowych pojazdów szynowych zarówno na polskim jak i na innych rynkach.

W dotychczasowym portfolio Solaris Tram znajdują się projekty dla klientów z Polski i Niemiec. Zakład, wspólnie ze Stadler Polska, odpowiada także za realizację zamówienia na dostawę 35 (z opcją na 15 dodatkowych) tramwajów dla Krakowa.

Stadler Polska zatrudnia w Polsce ponad 1400 osób, w tym ponad 1000 w Siedlcach. Od 10 lat jest jednym z czołowych producentów pojazdów szynowych w Polsce, obecnie także największym ich eksporterem.

Dotychczas z Siedlec wyjechało ponad 420 pociągów, które są eksploatowane przez przewoźników z całej Europy. W 2017 r. spółka rozpoczęła także produkcję tramwajów – aktualnie na zamówienia dla Ostrawy i Krakowa.

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater