Solarisy nowej generacji w Wejherowie i Grudziądzu

Miejscy przewoźnicy w Wejherowie i Grudziądzu, jako pierwsi w Polsce, odebrali Solarisy Urbino nowej generacji. Do końca roku również Płock i Olsztyn otrzymają nowe pojazdy z Bolechowa.

Miejski Zakład Komunikacji w Wejherowie został pierwszym w Polsce właścicielem nowego Solarisa Urbino 12 . Autobus dla Wejherowa jest klimatyzowany oraz wyposażony w system monitoringu, na który składają się cztery szerokokątne kamery. Nowy, dwunastometrowy Solaris oferuje 30 miejsc siedzących, z czego 14 dostępnych jest z niskiej podłogi. Napęd pojazdu stanowi silnik o pojemności 10.8 l i mocy 210 kW, spełniający normę emisji spalin Euro 6. Całość oświetlenia zewnętrznego oraz wewnętrznego wykonana została w ekolo- i ekonomicznej technologii LED.

Dwa kolejne Urbino 12 kupił Miejski Zakład Komunikacji w Grudziądzu. Mają one zamontowane identyczne jednostki napędowe co autobus dla Wejherowa, są również wyposażone w klimatyzację oraz monitoring. Ich pasażerowie będą mogli skorzystać z trzech podwójnych portów USB, by podładować telefon, tablet lub inne mobilne urządzenie wyposażone w odpowiednie złącze.

Jeszcze w tym roku nowe Solarisy dostarczone zostaną także do Płocka oraz Olsztyna. Mazowieckie miasto zamówiło dwie sztuki Urbino 12 oraz jeden egzemplarz Urbino 18. Będzie to pierwszy przegubowy model nowego Solarisa w Polsce. Natomiast do stolicy Warmii i Mazur pojedzie łącznie 35 pojazdów. Po 6 szt. Urbino 12 i Urbino 18 zamówiło Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, a 23 egz. Urbino 12 trafią do prywatnego przewoźnika Meteor, który wygrał przetarg na obsługę niektórych linii w mieście.

Nowy Solaris Urbino 12, flagowy produkt polskiego producenta pojazdów komunikacji publicznej, to autobus miejski o lekkiej konstrukcji. Panele boczne pojazdu są przykręcane do siebie, a to umożliwia prostszy montaż oraz wymianę w przypadku uszkodzenia części nadwozia. Wygodniejszy dostęp do poszczególnych jego elementów osiągnięto też dzięki zastosowaniu tylnej oraz bocznych klap rewizyjnych otwieranych pod kątem 170 stopni.

Źródło: Solaris

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater