Solarisy nad Brdą

W piątek firma Solaris podpisała z Miejskim Zakładem Komunikacyjnym umowę, na mocy której do Bydgoszczy zostaną dostarczone 24 nowoczesne, niskopodłogowe Solarisy Urbino.

Zgodnie z kontraktem będzie to 14 Solarisów Urbino 12 oraz 10 przegubowych Solarisów Urbino 18. Flotę bydgoskiego MZK zasilą pierwsze autobusy podpoznańskiego producenta. Na uwagę zasługuje wyjątkowo ekologiczny napęd autobusów spełniający normę EEV, najbardziej rygorystyczną ze wszystkich światowych norm emisji spalin.

– Bardzo się cieszymy, że w Bydgoszczy jeździć będą autobusy naszej marki. Zdajemy sobie jednocześnie sprawę z pokładanych w nas oczekiwaniach i obiecujemy ich nie zawieść. To niezmiernie istotne, iż polscy przewoźnicy inwestują w odnowę taboru, z którego codziennie korzystają tysiące pasażerów

– mówi Małgorzata Olszewska, Dyrektor Pionu Sprzedaży i Marketingu w Solarisie.

Wszystkie nowe autobusy będą w pełni niskopodłogowe, co oznacza, że na całej ich długości nie będzie ani jednego stopnia. Znacząco ułatwia to korzystanie z komunikacji miejskiej, w szczególności osobom niepełnosprawnym oraz rodzicom z wózkami dziecięcymi. To właśnie z myślą o nich pojazdy zostały dodatkowo wyposażone w funkcję przyklęku, która pozwala na obniżenie wysokości wejścia z 320 do 250 mm oraz manualnie rozkładaną rampę w drugich drzwiach.

Nad bezpieczeństwem pasażerów czuwa system monitoringu składający się z 3 (w autobusach przegubowych 4) kamer. Uzupełniony jest on kamerą zamontowaną z przodu Urbino, rejestrującą to, co dzieje się tuż przed pojazdem. Zadbano również o bezpieczeństwo kierowcy: jego miejsce pracy mieści się w zabudowanej kabinie z możliwością zablokowania drzwi.

Miejski Zakład Komunikacyjny Sp. z o.o. w Bydgoszczy dołącza tym samym do grona ponad 110 przedsiębiorstw komunikacji miejskiej w Polsce, które do tej pory zakupiły pojazdy oznaczone symbolem zielonego jamnika. Za granicą Solaris obecny jest w 25 krajach Europy oraz w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Mieszkańcy Bydgoszczy mieli okazję poznać Solarisy już wcześniej. Do firm Mobilis, PKS Bydgoszcz oraz Port Lotniczy w Bydgoszczy dostarczono do tej pory łącznie 31 niskopodłogowych „jamników”, jak popularnie nazywa się Solarisy.

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater